Medlemsportalen

Medlemsportal

Digitalt sökbara avskrifter av kyrkoböckerna i Halland, 

födda, vigda och döda från 1600-talet till 1900-talet.

Digitalt sökbart register till Halländska bouppteckningar.

 Besök sidan.

 

 

 

Facebook

Facebook

 Varbergsprofiler

 

Alva Petersson, har tidigare gett ut två böcker om "Hus och människor i Varberg".
Under arbetet med den senaste boken gjorde hon också ett antal intervjuer med 12 kända varbergsbor. Intervjuerna ges nu ut som en CD-bok. 462 sidor.

Finns att köpa på vårt kansli eller hos Lars Löfgren i Varberg, tel. 073-821 45 64 e-post: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Pris 200 kr      läs mer

logga släktforskardagarna FINAL RGB

Halländsk antavla 17

för Carl Aron Bengtsson från Stafsinge.

 

Alla i antavlan nämnda socknar ligger i Hallands län, såvida inget annat har angivits. Probanden är min morfars far. Ingemar Rosengren

Publicerad i Hallandsfarares Information Nr 39, mars 1998.

Proband

1. Carl Aron Bengtsson, f 1846 i Holma, Källsjö sn, d 1904 i Lyngstek, Ullared sn, 1/ åbo i Holma, 2/ torpare vid Egnared, Källsjö sn, 3/ statare i Stafsinge sn, 4/ hemmansägare i Lyngstek, g 1871 m Anna Kristina Svensdotter, f 1846 i Ullared sn.

Generation I

2. Bengt Olofsson, f 1818 i Holma, åbo där, d 1898, g 1843 m

3. Anna Britta Larsdotter, f 1809 i Övra Ekängen, Gunnarp sn, d 1868

 

Generation II

4. Olof Larsson, f 1789 i Hallabro, Källsjö sn, åbo i Holma, d 1860, g 1814 m

5. Anna Lena Andersdotter, f 1791 i Holma, d 1882

6. Lars Mårtensson, f 1774 i Däntershult, Gunnarp sn, åbo i Övra Ekängen, d 1840, g 1805 m

7. Pernilla Carlsdotter, f 1785 i Övra Ekängen

 

Generation III

8. Lars Olofsson, f 1744 i Brunabo, Karl Gustav sn, åbo i Hallabro, d 1815, g 1773 m

9. Kerstin Andersdotter, f 1753 i Sjö, Ullared sn, d 1818

10. Anders Torbjörnsson, f 1753 i Holma, åbo där, d 1831, g 1775 m

11. Johanna Elisabeth Wallin, f 1750 i Björkeris, Tölö sn, d 1824

12. Mårten Svensson, f 1734 i Alvhaga, Gunnarp sn, åbo i Däntershult, d 1788, g 1759 m

13. Pernilla Larsdotter, f 1735 i Yttra Esered, Gunnarp sn, d 1814

14. Carl Toresson, f 1752 i Södra Finnanäs, Gryteryd sn (F), åbo i Övra Ekängen, d 1812, g 1778 m

15. Ingegerd Persdotter, f 1750 i Övra Ekängen, d 1798

 

Generation IV

16. Olof Andersson, f 1700 i Övra Bösteshult, Fagered sn, åbo i 1/ Bösteshult, 2/ Brunabo, Karl Gustav sn, d 1785, g 1737 m

17. Elin Torbjörnsdotter, f 171(8), d 1798

18. Anders Olofsson, f 1713 i Dughult, Ullared sn, åbo i 1/ Sjö, Ullared sn, 2/ Hallabro, d 1767, g 1747 m

19. Börta Andersdotter, f 1723 i Grönlid, Ullared sn, d 1791

20. Torbjörn Markusson, f 1726 i Holma, åbo där, d 1796, g 1752 m

21. Annika Nilsdotter, f 1725 i Hakared, Karl Gustav sn, d 1806

22. Jonas Wallin, f 1718 i Marstrand, 1/ komminister i Fagereds pastorat, 2/ kyrkoherde i Kungsäters pastorat (P), d 1794, g 1746 m

23. Johanna Elisabeth Bagge, f 1718 i Fagered sn, d 1786

24. Sven Persson, f 1708 i Alvhaga, åbo i 1/ Alvhaga, 2/ Däntershult, g 1726 m

25. Inger Nilsdotter, f 1699 i Vasshult, Gunnarp sn, d 1768

26. Lars Persson, f 167(7), 1/ skomakare, Yttra Hult, Gunnarp sn, 2/ åbo i Yttra Esered, d 1738, g 1723 m

27. Ingeborg Larsdotter, f 1705 i Kornarp, Gunnarp sn, d 1748

28. Tore Nilsson, f 1722 i Nära Djuparp, Gunnarp sn, åbo i Södra Finnanäs, d 1792 , g 1745 m

29. Elin Andersdotter, f 1721 i Södra Finnanäs, d 1793

30. Per Håkansson, f 1707 i Bökenäs, Kalv sn (P), åbo Övra Ekängen, d 1784, g 1737 m

31. Börta Persdotter, f 1712 i Övra Ekängen, d 1782

 

Generation V

32. Anders Olofsson, f 166(8), åbo i Bösteshult, d 1752, g m

33. Börta Jonsdotter, f 166(9) i Bösteshult, d 1728

36. Olof Persson, f 166(2) i Dughult, åbo där, d 1738, g 1709 m

37. Kerstin Andersdotter, f 167(9), d 1738

38. Anders Persson, f 1702 i Ängasjö, Källsjö sn, åbo i 1/ Grönlid, 2/ Sjö, g 1721 m

39. Börta Larsdotter, f 168(3) i Grönlid, d 1748

40. Markus Persson, f 1695 i Gullskinnsgärde, Källsjö sn, åbo i Holma, d 1757, g 1720 m

41. Karin Andersdotter, f 168(7) i Holma, d 1756

42. Nils Andersson, f 1691 i Holma, åbo i Hakared, g 1719 m

43. Marta Nilsdotter, f 1696 i Hakared, d 1771

44. Severin Anders Wallin, f 1681i Bokenäs sn (O), 1/ rektor i Marstrand , 2/ kyrkoherde i Ljungby pastorat, d 1748, g 1705 m

45. Abela Maria Kraak, f 1681 i Lund, d 1721

46. Nils Bagge, f 1673 i Marstrand, kyrkoherde i Fagereds pastorat, d 1730, g 1709 m

47. Johanna Elisabeth Heill, f 168(8) i Tvååker sn, d 1770

48. Per Mårtensson, f 167(5) i Alvhaga, åbo där, d 1755, g 1698 m

49. Karin Andersdotter, f 167(6) i Yttra Ekängen, Gunnarp sn, d 1760

50. Nils Nilsson, f 166(0), åbo i Vasshult, g 1693 m

51. Karin Larsdotter, f 166(4) i Yttra Torsjö, Gunnarp sn, d 1749 i Däntershult

52. Per Larsson Smaak, f 164(1), korpral, Yttra Hult, d 1699, g m

53. Inger Toresdotter, f 163(3), d 1715

54. Lars Håkansson, f 166(1), åbo i Kornarp, d 1720, g 1698 m

55. Johanna Bengtsdotter, f i Övra Ekängen

56. Nils Bengtsson, f 1701 i Nära Djuparp, åbo där, g 1721 m

57. Bengta Toresdotter, f 1692 i Däntershult, d 1755

58. Anders Knutsson, f 1691 i Södra Finnanäs, åbo där, d 1744, g 1713 m

59. Börta Staffansdotter, f 1694 i Bäck, Gryteryd sn (F), d 1732

60. Håkan Persson, åbo Bökenäs, Kalv sn (P), g 1704 m

61. Anna Svensdotter, f 168(3) i Bökenäs, d 1749

62. Per Bengtsson, f 167(5) i Övra Ekängen, åbo där, d 1747, g 1704 m

63. Inger Eriksdotter, f 168(2) i Yttra Hult(?), d 1750

 

Generation VI

64. Olof Andersson, f 162(6), åbo i Bösteshult, d 1698

66. Jon Larsson, f 162(9), klockare, åbo i Bösteshult, d 1692

67. Anna Olofsdotter, d 1695

72. Per Olofsson, f 162(6), åbo i Dughult, d 1704, hustru f 162(3), d 1699

76. Per Olofsson, f 176(1), åbo i Ängasjö, d 1751, g 1699 m

77. Börta Persdotter, f 167(3), d 1738

78. Lars Toresson, f i Torvhult, Fagered sn, åbo i Grönlid, d 171(0), g m

79. Gunilla Arvidsdotter, f 165(2), d 1739

80. Per Jönsson, f 165(2), åbo i Gullskinnsgärde, d 1712, g 169(0)

81. Kristina Olofsdotter

82. Anders Olofsson, f 164(8) i Holma, åbo där, d 1729, g m

83. Marta Olofsdotter, f 166(3), d 1698

84 = 82

85 = 83

86. Nils Toresson, f 165(2), åbo i Hakared, d 1718, g m

87. Marta Toresdotter, f 164(8), d 1719

88. Anders Jonas Wallin, f 1651, kyrkoherde i Bokenäs pastorat (O), d 1721, g m

89. Johanna Wandal Kristensdotter, f 1638, d 1730

90. Sven Kraak, tullinspektor, Lund

92. Fredrik Bagge, f 1646, kyrkoherde i Marstrand, d 1713, g m

93. Elisabeth Wandelin, f 1650, d 1731

94. Caspar Paulus Heill, f i Halmstad, kyrkoherde i Tvååkers pastorat, d 1702, g m

95. Maria Elisabeth Magirus, d 1723

96. Mårten Persson, f 164(1) i Alvhaga, åbo där, d 1711, g m

97. Kerstin Arvidsdotter, f 163(3), d 1715

98. Anders Andersson, f 175(3), åbo i Yttra Ekängen, d 1735, g m

99. Inger Ambjörnsdotter, f 165(1), d 1718

101. Inger Nilsdotter, f 162(5), bosatt i Vasshult, d 1698

102. Lars Henriksson, f 163(4) i Yttra Torsjö, åbo där, d 1704, g m

103. Anna Nilsdotter, f 164(3), d 1724

108. Håkan Larsson, f 162(7), åbo i Kornarp, d 1707, g m

109. Margot Andersdotter, f 163(6), d 1719

110. Bengt Larsson, f 162(8), åbo i Övra Ekängen, d 1694, g m

111. Kerstin Persdotter, f 164(7), d 1704

112. Bengt Bengtsson, f 165(7), åbo i Nära Djuparp, d 1709, g m

113. Kerstin Gunnesdotter, f 165(6), d 1720

114. Tore Håkansson, f 165(5), åbo i Däntershult, d 1720, g m

115. Karin Arvidsdotter, f 165(2), d 1740

116. Knut Svensson, åbo i Finnanäs, d 171(8), g m

117. Bengta

118. Staffan Åbjörnsson, åbo i Bäck, g m

119. Karin Arvidsdotter, f 165(5), d 1743 i Hensnäs, Gryteryd sn (F)

122. Sven Jonsson, åbo i Bökenäs, d 1702

124 = 110

125 = 111

 

Generation VII

156. Tore Larsson, åbo i Torvhult, d 1710, g m

157. Börta, f 162(6), d 1696

160. Jöns Nilsson, åbo i Gullskinnsgärde, d 168(1)

164 eller 166. Olof Torbjörnsson, åbo i Holma

192. Per Mårtensson, åbo i Alvhaga

204. Henrik Svensson, åbo i Torsjö

231. Kerstin, f 163(6), d 1714

236. Åbjörn Åbjörnsson, f 164(0), åbo i Hensnäs, d 1691, g m

237. Ingeborg Jönsdotter, f 164(9), d 1727

 

Generation VIII

328 eller 332. Torbjörn Svensson, åbo i Holma år 1629

408. Sven Henriksson, åbo i Torsjö

 

 

Anor till 88. Anders Jonas Wallin, 89. Johanna Wandal Kristensdotter, 92. Fredrik Bagge, 93. Elisabeth Wandelin och 94. Caspar Paulus Heill är kända och publicerade i bl.a. Göteborgs stifts herdaminne. De är för vidlyftiga för att kunna återges här.