Vår nya webbtjänst för våra medlemmar Hallands Befolkning

Hallands befolkning

Digitalt sökbara avskrifter av kyrkoböckerna i Halland, 

födda, vigda och döda från 1600-talet till 1900-talet.

Besök sidan.

logga släktforskardagarna FINAL RGB

 Varbergsprofiler

 

Alva Petersson, har tidigare gett ut två böcker om "Hus och människor i Varberg".
Under arbetet med den senaste boken gjorde hon också ett antal intervjuer med 12 kända varbergsbor. Intervjuerna ges nu ut som en CD-bok. 462 sidor.

Finns att köpa på vårt kansli eller hos Lars Löfgren i Varberg, tel. 073-821 45 64 e-post: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Pris 200 kr      läs mer

Halländsk antavla 18

för möderneanorna till Carl Carlsson från Torpa, av Åke Carlsson.

 

Denna antavla redovisar probanden Carl Carlssons möderneanor. Hans fäderneanor har redovisats i nr 38 av Hallandsfarares Information. Antavlan är upprättad av Åke Carlsson i Varberg, probandens sonson. Alla förekommande orter ligger i Hallands län.

Några fel i den ursprungliga antavlan har hittas, de är nu rättade här. För er som har antavlan i medlemsbladet kan ni se rättningarna här.

 

Publicerad i Hallandsfarares Information Nr 40, juni 1998.

 

Proband

1. Carl Carlsson, f 1849 i Balg, Torpa sn, snickare, Balg, d 1899 i Tofta, Lindberg sn, g 1879 m Anna Kristina Bertilsdotter, f 1860 i Tofta, d 1938

 

Generation I

3. Nilla Nilsdotter, f 1811 i Balg 1, Persekulle, Torpa sn, d 1895, g 1833 m 1. Carl Börgesson, snickare, Balg

 

Generation II

6. Nils Nilsson, f 1776 i Balg 1, Torpa sn, snickare där, d 1834, g 1807 m

7. Karin Jönsdotter, f 1776 i Träslöv 19, Lunden, Träslöv sn, d 1849

 

Generation III

12. Nils Nilsson, f 1750 i Balg 1, Torpa sn, skräddarmästare där, d 1824, g 1775 m

13. Helena Larsdotter, f 1747 på Balgö, Lindberg sn, utomäktenskaplig, d 1794

14. Jöns Pettersson, f 1748 i Träslöv 19, Lunden, Träslöv sn, åbo där, d 1825, g 1772 m

15. Börta Svensdotter, f 1749 i Gamla Köpstad 2, Träslöv sn, d 1799

 

Generation IV

24. Nils Andersson, f 1721 i Torpa 10, åbo, Balg 1, Torpa sn, d 1785, g (hennes 2dra äkt) m

25. Märta Jönsdotter, f 1709 i Havkärr, Stamnared sn, d 1781

26. Lars Andersson, f 1715 på Balgö, Lindberg sn, åbo där, d 1792, ej g m Helenas moder

27. Anna Mårtensdotter, f 1712 på Balgö, d 1786, g m Anders Markusson, Balg 1, änka 1756 och bosatt med dottern i Balg 1, Torpa sn

28. Petter Jönsson Polin, f 1721 i Klockaregården, Träslöv sn, åbo i Träslöv 19, Lunden, Träslöv sn, d 1784, g 1748 m

29. Kerstin Olofsdotter, f 1721 i Träslöv 19, Lunden, d 1796

30. Sven Trulsson, f 1714 i G:a Köpstad 2, Träslöv sn, åbo där, d 1792, g 1743 m

31. Karin Andersdotter, f 1713 i Lunden, Träslöv sn, d 1782

 

Generation V

48. Anders Svensson, f 1676 i Torpa 10, Torpa sn, åbo där, d 1730, g 1710 m

49. Margareta Jönsdotter, f 1681 i Västra Derome 2, Ås sn, d 1755

50. Jöns Jönsson, f o 1686 i Stamnared 7, Stamnared sn, åbo i Stamnared 6, Havkärr, d 1764, g 1709 m (hennes 2:dra äktenskap)

51. Ingri Pettersdotter, f före 1689 i Östergård, Sällstorps sn, d 1725

52. Anders Larsson, f 1678 på Balgö, Lindberg sn, åbo där, d 1746, g 1710

53. Kerstin Olofsdotter, f 1682 på Balgö, d 1752

54. Mårten Andersson, f 1672 på Balgö, Lindberg sn, åbo där, d 1719, g m

55. Malin Markusdotter, f 1676 i Blixtorp 4, Hunnestad sn, d 1752

56. = 38. Jöns Andersson Polin, f 1682 i Varberg, klockare i Träslöv sn, d 1758, g 1705 m

57. = 39. Karin Helgesdotter, f 1685 i Träslöv 12, Träslöv sn, d 1773

58. Olof Lund, f 1695 i Lunden, Träslöv sn, furir, bosatt i Lunden, g 1715 m

59. Anna Larsdotter, f 1682 i Klastorp, Träslöv sn, (förut g m ryttaren Lars Berg)

60. Truls Larsson, f 1679 i G:a Köpstad, Träslöv sn, åbo där, d 1760, g m

61. Börta Larsdotter, f 1682 i Skultagården, Träslöv sn, d 1766

62. Anders Bengtsson, f 1676 i Vare 5, Träslöv sn, åbo i Lunden, Träslöv sn, g 1700 m

63. Börta Börgesdotter, f i Lunden

 

Generation VI

96. Sven Svensson, f 1641, åbo, Torpa 10, Torpa sn, åbo där, d 1718, g m

97. Ingeborg Larsdotter, f 1640 i Torpa 10, d 1737

98. Jöns Nilsson, f 1641 i Västra Derome, Backagård, Ås sn, åbo där, d 1711, g m

99. Rangla Eriksdotter, f 1650 i Backagård, d 1738

100. Jöns Torbiörnsson, f o 1652 i Stamnared 8, Stamnareds sn, Åbo i Stamnared 7, d 1712, g m

101. Ingierd Petersdotter, d 1715

102. Petter Börgesson, f o 1650 i Östergård, Sällstorps sn, Åbo i Östergård, (Vävares) Mäster vid Åhs Closters väveri i Åhs sn, d 1725 g m

103. Ingiähl Nilsdotter, f o 1654, d 1714

104. Lars Sörensson, f 1634 på Balgö, Lindberg sn, åbo där, d 1714, g m

105. Oller Klasdotter, f 1636 i Berg, Lindberg sn, d 1719

106. Olof Esbjörnsson, f 1623 i Torpa 9 el. 10, Torpa sn, åbo, Balgö, Lindberg sn, d 1704, g (2dra giftet) m

107. Ingeborg Andersdotter, f 1646 på Balgö, Lindberg sn, d 1717

108. Anders Bengtsson, f 1625 på Balgö, Lindberg sn, åbo där, d 1695 g m

109. Johanna Persdotter, f i Ragnarp, Skällinge sn, syster till 111

110. Markus Nilsson, f 1647 i Blixtorp 4, Hunnestad sn, åbo där, d 1707, g 1672 m

111. Anna Persdotter, f 1648 i Ragnarp, Skällinge sn, d 1720, syster till 109

112. = 76. Anders Jönsson Polin, f 1645 i Varberg, sadelmakare där, d 1706, g m

113. = 77. Inger Andersdotter, f 1646 i Varberg, d 1747

114. = 78. Helge Svensson, f 1654, åbo i Träslöv 12, Träslöv sn, g m

115. = 79. Kerstin Olofsdotter, f 1644

116. Olof Andersson, f i Lunden, Träslöv sn, åbo där, g 1694 m sin kusin

117. Börta Olofsdotter, f 1675 i Lunden, d 1723

120. Lars Trulsson, f 1623 i G:a Köpstad, Träslöv sn, åbo där, d ca 1703, g (2dra giftet) m

121. Elin Andersdotter, f 1642 i Träslöv, d 1722

122. Lars Jönsson, f 1633 i Lunden, Träslöv sn, åbo i Skultagården, Träslöv sn, d 1692, g m

123. Börta Börgesdotter, f i Skultagården

124. Bengt Andersson, f i Vare?, Träslöv sn, åbo i Vare 5, d 1686, g efter 1662 m

125. Inger Svensdotter, f ca 1640

126. Börge Jönsson, f 1650 i Lunden, Träslöv sn, åbo där, nämndeman, d 1717, g m

127. Karin Olofsdotter, f 1646, d 1723

 

Generation VII

194. Lars Olofsson, åbo i Torpa 10, Torpa sn, d före 1662, g m

195. Karin Andersdotter, trol. f i Torpa 10, d efter 1663

196. Nils Larsson, åbo i Västra Derome 2, Ås sn, g m

197. Ingeborg Björnsdotter

198. Erik Andersson, f i Bjurum 6, Ås sn, åbo där, g m

199. Elin Persdotter

200. Torbiörn Nilsson, Åbo i Stamnared 8, Stamnareds sn, g m

201. Inger Larsdotter

202. Peter Jönsson, Åbo i Stamnared 7 Stamnareds sn, g m

203. Kiersti Olufsdotter

204. Börge Peersson, Åbo i Östergård, Sällstorps sn, g m

205. Ingri Swensdotter

206. Nils Olsson

207. Margret Nilsdotter

208. Sören Lauritsson, f på Balgö, Lindberg sn, åbo där

210. Klas Trulsson, f. trol. i Berg, Lindberg sn, åbo där, g m

211. Hilla Andersdotter

212. Esbjörn Olofsson, f i Torpa 9 el. 10, Torpa sn, åbo där

214. = 108., g m

215. = 109.

216. Bengt Andersson, f på Balgö, Lindberg sn, åbo där, d efter 1663, g m

217. Anna Jakobsdotter, d efter 1663

220. Nils Bengtsson, f 1599 i Blixtorp 4, Hunnestad sn, åbo där, d 1687

224. = 152. Jöns Andersson, f i Pölen, Gödestad sn, borgare i Varberg, d 1676 g m

225. = 153. N.N., f i Varberg?, syster till Olof Sporemagers änka

232. Anders Jönsson, f i Träslöv 19, Lunden, Träslöv sn, åbo där, nämndeman, d 1689

234. Olof Jönsson, f i Lunden, Träslöv sn, åbo där, nämndeman, d 1689

240. Truls Jönsson, f i G:a Köpstad, Träslöv sn, åbo där, g m

241. Malin Olofsdotter, f i Hule, Ljungby sn

244. = 146. Jöns Larsson, åbo i Träslöv 19, Lunden, Träslöv sn, nämndeman, d 1677, g m

245. = 147. Börta Börgesdotter, f 1610 i Träslöv 19, Träslöv sn

246. Borgar Andersson, f i Träslöv 19, Lunden, Träslöv sn, åbo där g m

247. Kerstin Nilsdotter, d 1689

252. = 146. = 244., g m

253. = 147. = 245.

 

Generation VIII

390. Anders Nilsson, f trol. i Torpa by, åbo i Torpa 10, Torpa sn

396. Anders Persson, f trol. i Bjurum 6, Ås sn, åbo där

410. Truls Bengtsson, åbo i Stamnared 6, Stamnared sn

416. Laurits Torsson, f trol. på Balgö, Lindberg sn, åbo där, d före 1630, g m

417. Karin Andersdotter, f på Balgö Bengt Andersgård, d efter 1630

424. Olof Nilsson, åbo trol. i Torpa 9 eller 10, Torpa sn, d före 1630, g m

425. Inger, d efter 1630

428. = 216., g m

429. = 217.

432. Anders Olofsson, f trol. på Balgö, Lindberg sn, stedebonde där 1612, d före 1630

440. Bengt Nilsson, f trol. i Blixtorp, Hunnestad sn, åbo där

464. = 244. = 146., g m

465. = 245. = 147.

468. = 464. = 244. = 146., g m

469. = 465. = 245. = 147.

480. Jöns Trulsson, åbo i G:a Köpstad 2, Träslöv sn, d efter 1650

482. Olof Andersson, f i Hule, Ljungby sn, kronolänsman i Okome fjärding, bosatt i Hule

490. = 246.

506. = 490. = 246.

 

Generation IX

834. = 432.

856. = 834. = 432.

930. = 246.

938. = 930. = 246.

964. Anders Olofsson, kronolänsman i Okome fjärding, bosatt i Hule, Ljungby sn

 

Rättelser i Halländsk antavla 18

I antavla 18, som är införd i Hallandsfarares Information nr 40, skall följande ändringar göras:

50. Jöns Jönsson f o 1686 i Stamnared 7, Stamnareds sn. Åbo i Stamnared 6, Havkärr, d 1764, g 1709 m (hennes 2:dra äktenskap)

51. Ingri Pettersdotter f före 1689 i Östergård, Sällstorps sn, d 1725

100. Jöns Torbiörnsson f o 1652 i Stamnared 8, Stamnareds sn, Åbo i Stamnared 7, d 1712, g m

101. Ingierd Petersdotter d 1715

102. Petter Börgesson f o 1650 i Östergård, Sällstorps sn, Åbo i Östergård, (Vävares) Mäster vid Åhs Closters väveri i Åhs sn, d 1725 g m

103. Ingiähl Nilsdotter f o 1654, d 1714

200. Torbiörn Nilsson Åbo i Stamnared 8, Stamnareds sn, g m

201. Inger Larsdotter

202. Peter Jönsson, Åbo i Stamnared 7, Stamnareds sn, g m

203. Kiersti Olufsdotter

204. Börge Peersson, Åbo i Östergård, Sällstorps sn, g m

205. Ingri Swensdotter

206. Nils Olsson

207. Margret Nilsdotter