Medlemsportalen

Medlemsportal

Digitalt sökbara avskrifter av kyrkoböckerna i Halland, 

födda, vigda och döda från 1600-talet till 1900-talet.

Digitalt sökbart register till Halländska bouppteckningar.

 Besök sidan.

 

 

 

Facebook

Facebook

 Varbergsprofiler

 

Alva Petersson, har tidigare gett ut två böcker om "Hus och människor i Varberg".
Under arbetet med den senaste boken gjorde hon också ett antal intervjuer med 12 kända varbergsbor. Intervjuerna ges nu ut som en CD-bok. 462 sidor.

Finns att köpa på vårt kansli eller hos Lars Löfgren i Varberg, tel. 073-821 45 64 e-post: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Pris 200 kr      läs mer

logga släktforskardagarna FINAL RGB

Halländsk antavla 19 och 20

för systrarna Beata Augusta Johansdotter och Bernhardina Johansdotter från Harplinge.

 

Denna antavla redovisar probanderna systrarna Beata Augusta Johansdotter och Bernhardina Johansdotters anor. Antavlan upprättad av Clara Mårtensson och Evelyn Hardenmark. Claras man Arnold är dotterson till Bernhardina, Evelyn är sondotter till Beata.

 

Publicerad i Hallandsfarares Information Nr 41 och 42, september och december 1998.

 

Proband

1 a. Beata Augusta Johansdotter, f 1871 i Hansagård, Harplinge sn, d 1961 i Harplinge sn, g 1891 m Johan M. Andersson, f 1866 i Hofgård, Söndrum sn, d 1948 Villa Solhem, Harplinge sn.

1 b. Bernhardina Johansdotter, f 1873 i Hansagård, Harplinge sn, d 1951 i Lyckan, Getinge sn, g 1895 m August Carlsson, f 1870 Skoby, Kvibille sn, d 1928 i Lyckan, Getinge sn.

 

Generation I

2. Johannes Persson, f 1829 i Gillesgård, Torups sn, d 1914 i Hansagård, Harplinge sn, g 1869 (2:dra äkt) m

3. Johanna Nilsdotter, f 1844 i Skattagård, Allberg, Årstad sn, d 1897 i Hansagård, Harplinge sn

 

Generation II

4. Pehr Johannesson, f 1801 i Gillesgård, Torup sn, d 1842 i Mellan Hafsered, Slättåkra sn, g 1828 m

5. Bengta Pehrsdotter, f 1800 i Togared, Torup sn, d 1860 i Torpet Nabbens Nybygge, Torup sn, (1:a äkt)

6. Nils Jönsson, f 1806 i Dygård, Årstad sn, d 1884 i Skattagård, Allberg, Årstad sn, g 1830 m

7. Olena Olofsdotter, f 1807 i Skattagård, Allberg, Årstad sn, d 1880 Skattagård, Allberg, Årstad sn.

 

Generation III

8. Johannes Nilsson, f 1768 i Ytterbo, Färgaryd sn, d 1806 Gillesgård, Torup sn, g 1798 m

9. Ingeborg Andersdotter, f 1774 i Gillesgård, Torup sn, d 1838 Gillesgård Torup sn.

10. Per Svensson, f 1760 i Eskilsbo, Torup sn, d 1830 i Togared, Torup sn, g 1787 m

11. Inger Persdotter, f 1759 i Togared, Torup sn, d 1823 i Togared, Torup sn.

12. Jöns Larsson, f 1764 i Dygård, Årstad sn, d 1841 i Dygård, Årstad sn, g m

13. Kristina Mattisdotter, f 1776 i Årstad sn, d 1832 i Dygård, Årstad sn.

14. Olof Olofsson, f 1768 i Knutsgård, Blixtorp, Årstad sn, d 1849 i Skattagård, Allberg, Årstad sn, g ca 1795 m (1:a äkt)

15. Svenborg Andersdotter, f 1777 i Skattagård, Allberg, Årstad, d 1814 i Skattagård, Allberg, Årstad sn.

 

Generation IV

16. Nils Samuelsson, f 1738 i Sutarebo, Färgaryd sn, d 1826 i Elaseryd, Torup sn, g 1767 m

17.Ingierd Knutsdotter, f 1743

18. Anders Knutsson, f 1733 i St. Rönskog, Torup sn, d 1797 i Gillesgård, Torup sn, g 1767 m

19. Anna Hansdotter, f 1749 i Stora Kvinja, Torup sn, d 1826 i Gillesgård, Torup sn.

20. Sven Persson, f 1733 i Torup sn, d 1815 i Eskilsbo, Torup sn, g 1757 (1:a äkt) m

21. Johanna Bengtsdotter, f 1736 i Eskilsbo, Torup sn, d 1767 i Eskilsbo, Torup sn.

22. Per Persson, f 1729 i Böka No 1, Torup sn, d 1806 i Togared, Torup sn, g 1754 m

23. Johanna Giwesdotter, f 1714 i Härilt, Torup sn, d 1791 i Togared, Torup sn, (2:dra äkt)

24. Lars Jönsson, f ca 1725 i Dygård, Årstad sn, Nämndeman, d 1765 i Dygård, Årstad sn, g 1753 m

25. Johanna Olofsdotter, f 1730 i Hallarna, Eftra sn, d 1801 i Dygård, Årstad sn.

26. Mattias Larsson, f 1735 i Knutsgärde, Ljungby sn, d 1803 i Tuvorna, Årstad sn, g 1761 m

27. Börta Johansdotter, f 1733 i Kjerreberg, Alfshög sn, d 1795 i Tuvorna, Årstad sn.

28. Olof Gunnarsson, f ca 1739 i Guntorp, Asige sn, d efter 1796 i Årstad sn, g 1768 m

29. Kjerstin Jönsdotter, f 1740 i Knutsgård, Blixtorp, Årstad sn, d 1819 i Knutsgård, Blixtorp, Årstad sn.

30. Anders Svensson, f ca 1747 i Skattagård, Allberg, Årstad sn, d ca 1798 i Skattagård, Allberg, Årstad sn, g 1776 m

31. Pernilla Olofsdotter, f 1750 i Perstorp, Slöinge sn, d 1812 i Skattagård, Allberg, Årstad sn.

 

Generation V

32. Samuel Nilsson, f 1719 i Sutarebo, Färgaryd sn, d 1790 i Sutarebo, Färgaryd sn, g 1736 m

33. Elin Jönsdotter, f 1715 i Ytterbo, Färgaryd sn.

34. Knut Jönsson, f 1702 i Högseryd, Färgaryd sn, d 1771 i Ytterbo, Färgaryd sn, g m

35. Elin Olofsdotter, f 1716 i Ytterbo, Färgaryd sn, d 1779 i Ytterbo, Färgaryd sn.

36. Knut Andersson, f 1697 i Kråkegården, Torup sn, d 1762 i Gammelsbo, Torup sn, g 1721 m

37. Kjerstin Persdotter, f 1694 i St. Rönskog, Torup sn, d 1752 i Gammelsbo, Torup sn.

38. Hans Jönsson, f 1711 i St. Kvinja, Torup sn, g 1734 m

39. Ingeborg Mårtensdotter, f 1715 i Uvhult, Torup sn, d 1773 i St Kvinja, Torup sn.

40. Per Svensson, d 1752 i Togared, Torup sn, g (1:a äkt) m

41. Elin Bengtsdotter, f 1702 i Togared, Torup sn, d 1746 i Togared, Torup sn.

42. Bengt Arvidsson, f 1705 i Togabo, Torup sn, d 1762 i Eskilsbo, Torup sn, g 1728 m

43. Börta Persdotter, f 1698 i Saxebol, Torup sn, d 1772 i Eskilsbo, Torup sn, (2:dra äkt)

44. Pehr Nilsson, f 1697 i Ögärda (Böka) Torup sn, d 1766 i Ögärda (Böka) Torup sn, g 1725 m

45. Johanna Lorentzdotter, f 1705 i Kallarp, Torup sn, d 1770 i Ögärda (Böka) Torup sn.

46. Giwe Knutsson, f 1670 i Ivabo, Torup sn, g 1698 m

47. Ingierd Mårtensdotter, f 1676 i Fröslida, Torup sn, d 1750 i Härilt, Torup sn.

48. Jöns Nilsson, f ca 1694 i Nils Mårtensgård No 8, Årstad sn, d efter 1755 i Dygård, Årstad sn, g 1717 m

49. Ingierd Nilsdotter, f ca 1687 i Dygård, Årstad sn, d efter 1772 i Dygård, Årstad sn.

50. Olof Christensson, f 1703 i Hallarna, Eftra sn, d 1758 i Hallarna, Eftra sn, g 1727 m

51. Elin Hindriksdotter, f 1696 i Slätten, Årstad sn, d 1792 i Hallarna, Eftra sn.

52. Lars Andersson, f 1691, d 1754 i Stugan vid Knutsgärde, Ljungby sn, g 1724 m

53. Kjerstin Mattsdotter, f 1706 i Knutsgärde, Ljungby sn, d 1773 i Backen, Vessige sn.

54. Johan Andersson, f 1703 i Kjerreberg, Alfshög sn, d 1751 i Kjerreberg, Alfshög sn, g 1732 (2:dra äkt) m

55. Kjerstin Gunnarsdotter, f 1710 i Fors, Alfshög sn, d 1787 i Alfshög sn, (1:a äkt.)

56. Gunnar Persson, f ca 1714 i Guntorp No 2, Per Jönsgård, Asige sn, g 1738 m

57. Pernilla Jönsdotter, f 1719 i Väby Yttregård, Vessige sn, d efter 1795 i Knutsgård, Blixtorp, Årstad sn

58. Jöns Larsson, f ca 1702 i Kulegård No 4, Särestad, Årstad sn, d efter 1772 i Årstad sn g 1733 m

59. Ingeborg Olofsdotter, d 1757 i Blixtorp, Årstad sn.

60. Sven Svensson, d 1776 i Skattagård No 2, Allberg, Årstad sn, g 1743 (2:dra äkt) m

61. Johanna Andersdotter, f 1717 i Galtaberg, Getinge sn, d ca 1794 i Skattagård No 2, Allberg, Årstad sn.

62. Olof Nilsson, f 1722 i Perstorp, Slöinge sn, d 1794 i Perstorp, Slöinge sn, g 1749 m

63. Kjerstin Larsdotter, f 1720 i Floagård, Allberg, Årstad sn, d 1779 i Perstorp, Slöinge sn.

 

Generation VI

64. Nils Jönsson, g 1714 m

65. Johanna Knutsdotter, f ca 1686 d 1763 Sutarebo, Färgaryd sn.

66. Jöns Larsson, f 1686 i Ytterbo, Färgaryd sn, d 1765 i Ytterbo, Färgaryd sn, g 1711 m

67. Ingier Pedersdotter, d 1749 i Ytterbo, Färgaryd sn.

68. Jöns Andersson, f ca 1671, d 1718 i Färgaryd sn, g 1699 m

69. Ingier Jacobsdotter

70. Olof Jönsson, f 1670, d 1760 i Ytterbo, Färgaryd sn, g m

71. Britta Knutsdotter, f 1675, d 1752 i Ytterbo, Färgaryd sn.

72. Anders Stephansson, g 1691 (2:dra äkt.) m

73. Börta Knutsdotter

74. Per Nilsson, f 1657, d 1724 i St. Rönskog, Torup sn, g 1690 (1:a äkt) m

75. Kjerstin Knutsdotter, f ca 1667, d 1705 i St. Rönskog, Torup sn, (2:dra äkt.)

76. Jöns Hansson, g 1699 m

77. Ingeborg Nilsdotter

78. Mårten Svensson, f 1686 i Räfsbo, Torup sn, d 1758 i Urilt, Torup sn, g 1712 m

79. Anna Bengtsdotter, f 1681 i Fäxilt, Torup sn, d 1740 i Uvhult, Torup sn, (2:dra äkt.)

82. Bengt Jönsson, f 1662 i Togared, Torup sn, d 1727 i Togared, Torup sn, g 1688 m

83. Börta Lassesdotter

84. Arvid Persson, f 1673 i Togabo, Torup sn, g 1704 m

85. Kjerstin Jönsdotter, f 1680 i Togabo, Torup sn.

86. Per Persson, f 1659 i Saxebol, Torup sn, d 1747 i Saxebol, Torup sn, g 1692 m

87. Ingeborg Jönsdotter

88. Nils Persson, f 1672, d 1756 i Ödjärda (Böka), Torup sn, g 1695 m

89. Börta Persdotter, d 1744 i Ödjärda (Böka), Torup sn.

90. Lorenz Jönsson, f 1672 i Kallarp, Torup sn, d 1750 i Kallarp, Torup sn, g 1704 m

91. Anna Andersdotter

92. Knut Bengtsson, f 1636, d 1699 i Ramnås, Torup sn, g m

93. Ingierd Giwesdotter, f 1640, d 1700 i Ramnås, Torup sn.

94. Mårten Persson, f 1623, d 1696 i Fröslida, Torup sn.

96. Nils Larsson, d ca 1724 i No 8 Nils Mårtensgård, Heberg, Årstad sn,

98. Nils Olsson, d efter 1717 i Dygård No 13, Årstad sn.

100. Christen Mårtensson, f 1664 i Hallarna, Eftra sn, d 1729 i Hallarna, Eftra sn, g 1686 m

101. Johanna Persdotter, f 1666, d 1725 i Hallarna, Eftra sn.

102. Hindrik Månsson, f före 1670, d efter 1735 i Slätten 1, Årstad sn, g 1693 (1:a äkt) m

103. Anna

106. Matts Eriksson, f 1662, d 1735 i Knutsgärde, Ljungby sn, g 1689 m

107. Malin Mårtensdotter, f 1667 i Ästad, Sibbarp sn, d 1738 i Knutsgärde, Ljungby sn.

108. Anders Bengtsson, Ryttare, d ca 1717 fånge i Ryssland, g m

109. Bengta Persdotter, f 1679, d 1736 i Kjerreberg, Alfshög sn, (1:a äkt.)

110. Gunnar Persson, f i Fors, Alfshög sn, d 1748 i Järnmölle No 2, Tvååker sn, g 1707 m

111. Helena Larsdotter, f i Stabäck, Ljungby sn, d 1744 i Järnmölle No 2, Tvååker sn.

112. Per Gunnarsson, bodde i Guntorp, Asige sn, g 1705 m

113. Kjerstin Jönsdotter, f 1683

114. Jöns Svensson, f 1688, d 1762 i Yttregård, Väby, Vessige sn, g 1715 m

115. Karin Persdotter, f 1692 i Yttregård, Väby, Vessige sn, d 1774 i Yttregård, Väby, Vessige sn.

116. Lars Arvidsson

118. Olof Svensson

120. Sven Svensson

122. Anders Persson, d 1740 i Galtaberg, Anderssonsgård, Getinge sn, g m

123. Anna Svensdotter

124. Nils Olsson, f 1691 i Perstorp, Slöinge sn, d 1751 i Perstorp, Slöinge sn, g 1721 m

125. Ingeborg Nilsdotter, f 1797 i Hanarp, Eftra sn, d 1771 i Perstorp, Slöinge sn.

126. Lars Persson, f ca 1688, bodde i Floagård, Allberg, Årstad sn.

 

Generation VII

146. Knut Svensson, f 1632, d 1699 i Lerbexilt, Torup sn, g (1:a äkt.) m

147. Märit Mårtensdotter, f 1636, d 1674 i Lerbexilt, Torup sn

148. Nils Nilsson, f 1628, d 1702 i Sandsilt, Torup sn.

156. Sven Nilsson, d 1715 i Räfsbo, Torup sn, g 1672 m

157. Kierstin Pedersdotter, d 1719 i Räfsbo, Torup sn.

158. Bengt Ambjörnsson, f 1650, d 1724 i Fäxilt, Torup sn, g 1680 m

159. Ingebor Bengtsdotter, f 1657, d 1714 i Fäxilt, Torup sn.

164. Jöns Jönsson, f 1612, d 1697 i Togared, Torup sn.

166. Lars Jönsson, f 1623, d 1699 i Kåbebor, Torup sn, g m

167. Karin Bengtsdotter, f 1638, d 1706 i Kåbebor, Torup sn.

168. Per Nilsson, f 1637, d 1715 i Togabo, Torup sn.

170. Jöns Bengtsson, g 1672 m

171. Kjerstin Jönsdotter, d 1702 i Togabo, Torup sn.

172. Per Persson, f 1626, d 1708 i Saxebol, Torup sn.

180. Jöns Håkansson, f 1633, d 1699 i Kallarp, Torup sn.

182. Anders Bengtsson, f 1655, d 1708 i Ramnås, Torup sn, g m

183. Kjerstin Andersdotter, f 1657, d 1713 i Ramnås, Torup sn.

192. Lars Svensson, d 1678 i No 8 Nils Mårtensgård, Heberg sn, g m

193. Anna

196. Olof Nilsson, d ca 1676 i No 13 Dygård, Årstad sn.

200. Mårten Jönsson, d 1676 i Hallarna, Eftra sn, g m

201. Karin, d 1685 i Hallarna, Eftra sn.

212. Erik Jeppsson, f 1622, d 1692 i Knutsgärde, Ljungby sn.

214. Mårten Andersson, d 1689 i Ästad, Sibbarp sn.

220. Per Jeppsson, d 1719 i Fors, Alfshög sn, g m

221. Sissa, f ca 1650, d 1728 i Fors, Alfshög sn.

222. Lars Hansson, f 1661 Nämndeman, d 1729 i Stabäck, Ljungby sn, g ca 1686 m

223. Inger Bengtsdotter, f ca 1659 d 1728 i Stabäck, Ljungby sn.

226. Jöns Persson, d 1693 i Källarbolet, Asige sn, g m

227. ?, d 1705 i Källarbolet, Asige sn.

230. Per Arvidsson, f 1644, d 1715 i Väby, Yttergård, Vessige sn, g m

231. Elin Olofsdotter, f 1660, d 1736 i Väby, Yttergård, Vessige sn.

244. Per Andersson, bodde i Galtaberg, Getinge sn.

248. Olof Nilsson, f ca 1660, d 1706 i Perstorp, Slöinge sn, g 1690 m

249. Bodil Nilsdotter, f 1665 i Hansagård, Skrea sn, d 1739 i Perstorp, Slöinge sn.

250. Nils Holgersson, f 1648, d 1715 i Holgersgård, Hanarp, Eftra sn, g m

251. Anna Bengtsdotter, f 1668, d 1731 i Holgersgård, Hanarp, Eftra sn.

 

Generation VIII

316. Ambjörn Hansson, d 1677 i Fäxilt, Torup sn.

318. Bengt Nilsson, f 1605, d 1689 i Stenisbo, Torup sn.

360. Håkan Olofsson, f 1603, d 1677 i Kallarp, Torup sn.

364. Bengt Bengtsson, f 1613, d 1677 i Ramnås, No 1 Bengtsgård, Torup sn.

400. Jöns Christensson, bodde i Hallarna, Eftra sn.

440. Jeppe Jönsson, d före 1691 i Alfshög sn, g m

441. Kjerstin Gunnesdotter, d 1701 i Fors, Alfshög sn.

444. Hans Svensson, d ca 1681 i Stabäck, Ljungby sn, g ca 1640 m

445. Anna, d ca 1686

446. Bengt Torsson, d 1705 i Gisslestad, Ljungby sn,

488. Anders Persson, Bor Galtaberg, Anderssonsgård, Getinge sn.

498. Nils Olufsson, f 1631 i Hansagård, Skrea sn, d 1704 i Hansagård, Skrea sn.

 

Generation IX

800. Christen Jönsson, bodde i Hallarna, Eftra sn.

882. Gunne Stensson, Åbo i Fors, Alfshög sn, d före 1645, g m

883. Elin

888. Sven Hansson, N.M 1612-1628 Stabäck, Ljungby sn.

892. Tore Bengtsson, levde Gisslestad No 4, Ljungby sn.

996. Oluf Börgesson, levde Hansagård, Skrea sn.

 

Generation X

1764. Sten Torbiörnsson, N.M. 1612 i Fors, Alfshög sn.

1992. Börre Oelsen, Hansagård, Skrea sn.