Medlemsportalen

Medlemsportal

Digitalt sökbara avskrifter av kyrkoböckerna i Halland, 

födda, vigda och döda från 1600-talet till 1900-talet.

Digitalt sökbart register till Halländska bouppteckningar.

 Besök sidan.

 

 

 

Facebook

Facebook

 Varbergsprofiler

 

Alva Petersson, har tidigare gett ut två böcker om "Hus och människor i Varberg".
Under arbetet med den senaste boken gjorde hon också ett antal intervjuer med 12 kända varbergsbor. Intervjuerna ges nu ut som en CD-bok. 462 sidor.

Finns att köpa på vårt kansli eller hos Lars Löfgren i Varberg, tel. 073-821 45 64 e-post: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Pris 200 kr      läs mer

logga släktforskardagarna FINAL RGB

Halländsk antavla 21

för Alma Valborg Larsson från Steninge.

 

Denna antavla är upprättad av Anna Andersson, Särdal, Harplinge. Proband är min moder Alma Valborg Larsson född i Steninge.

 

Publicerad i Hallandsfarares Information Nr 44, juni 1999.

 

Proband

1. Alma Valborg Larsson, f 1896 i Bräcketorpet, Steninge sn, d 1966 Lyngåkra, Harplinge sn. g m Anders Birger Bengtsson, (Halländsk antavla 22) f 1896 Lars Bengtgård nr 3, Eftra sn, d 1938 Skintaby, Harplinge sn,


Generation I

2. Johan Birger Larsson, f 1858 Lyckan, Miälby, Söndrum sn, d 1941 Getinge sn, g 1883 m

3. Anna Sofia Andersdotter, f 1865 Haverdal, Harplinge sn, d 1896 Hulabeck, Steninge sn.

 

Generation II

4. Lars Andreas Andersson, f 1827 Miälby, Söndrum sn, d 1870 Söndrum sn, g 1852 m

5. Greta Jacobsdotter, f 1824 Tullaregård, Söndrum sn, d 1910 Steninge sn.

6. Anders Svensson, f 1823 Hulabeck nr 4, d Söndrum sn, g 1856 m

7. Johanna Petronella Svensdotter, f 1824 Haverdal, Harplinge sn, d 1896 Steninge sn.

 

Generation III

8. Andreas Larsson, f 1795 Miälby, Söndrum sn, d 1849 Söndrum sn, g m

9. Svenborg Ericsdotter, f 1799 Åtäppet, Haverdal, Harplinge sn, d 1870 Lyckan Miälby, Söndrum sn.

10. Jacob Andersson, f 1763 Miälby, Söndrum sn, Fjärdingsman, d 1846 Miälby, Söndrum sn, g m

11. Bengta Andersdotter, f 1785 Vestergård, Haverdal, Harplinge sn, d 1849 Tullaregård, Söndrum sn.

12. Sven Jönsson, f 1785 Jönsgård, (Gärdet) Särdal, Harplinge sn, Nämndeman, d 1853 Holabeck, Steninge sn, g 1808 m

13. Christina Knutsdotter, f 1790 Holabeck, Steninge sn, d 1850 Holabeck, Steninge sn.

14. Sven Paulsson, f 1793 Niels Jeppes gård, Haverdal, Harplinge sn, d 1872 Haverdal, Harplinge sn, g 1819 m

15. Anna Bengtsdotter, f 1796 Svallebo, Skintaby, Harplinge sn, d 1858 Vestergård.

 

Generation IV

16. Lars Andersson, f 1757 Lundsgård, d 1825, g m

17. Anna Bengtsdotter, f 1750, d 1825.

18. Eric Larsson, f 1769, d 1832 Åtäppet, Haverdal, Harplinge sn, g m

19. Elna Ingemansdotter, f 1770 Ingemansgården, Holm sn, d 1827 Åtäppet, Haverdal, Harplinge sn.

20. Anders Jacobsson, f 1737 Miälby, Söndrum sn, Fjärdingsman, d 1804, g 1758 m

21. Gunilla Jönsdotter, f 1737 Tiarp, Vapnö sn, d 1815 Miälby, Söndrum sn.

22. Anders Svensson, f 1751, d 1789 Vestergård, g 1780 m

23. Bengta Larsdotter

24. Jöns Andersson, f 1746 Kullagård, Rävinge sn, d 1818 Jönsgård, Särdal, Harplinge sn, g 1782 m

25. Johanna Thomasdotter, f 1760 Bengtsgård Särdal, Harplinge sn, d 1828 Jönsgård, Särdal, Harplinge sn.

26. Knut Svensson, f 1750, d 1820 Holabeck, Steninge sn, g 1788 m

27. Kierstin Andersdotter, f 1757 Holabeck, Steninge sn, d 1807 Holabeck, Steninge sn.

28. Påhl Christensson, f 1762 Hofgård, Steninge sn, d 1827 Elofsgård, Steninge sn, g 1792 m

29. Gunnil Jönsdotter, f 1763 Smeegård, Skintaby, Harplinge sn, d 1835 Elofsgård, Steninge sn.

30. Bengt Bengtsson, f 1767 Timmersjö, Harplinge sn, d 1838 Vilshärad, g 1791 m

31. Johanna Persdotter, f 1760 Lilla Lynga, Söndrum sn, d 1825 Haverdal, Harplinge sn.

 

Generation V

32. Anders Jönsson, g 1751 m

33. Johanna Andersdotter, f Ranagård, Mickedala, Vapnö sn.

38. Ingeman Andersson, g m

39. Anna Svensdotter, f 1724 Skattegården, Holm sn, d 1808 Holm sn.

40. Jacob Hansson, f 1712, d 1747, g 1736 m

41. Johanna Andersdotter

42. Jöns Bengtsson, f 1707, d 1776, g m

43. Gunnel, f 1711, d 1788.

48. Anders Jönsson

50. Thomas Thoresson, f 1731 Bengtsgård, Särdal, Harplinge sn, g 1758 m

51. Anna Svensdotter, f Joen Persgård, (Gärdet) Särdal, Harplinge sn.

54. Andreas Pärsson, f 17(16), d 1766 Steninge sn, g 1755 m

55. Ellena Nilsdotter, f 1727 Per Bonnagård, Särdal, Harplinge sn.

56. Christen Påhlson, f 1726 Gunnesgård, Bårarp nr 2, Rävinge sn, d 1811, g 1758 m

57. Elna Svensdotter, f 1741 Hofgård, Steninge sn, d 1824 Elofsgård, Steninge sn.

58. Jöns Börjesson, f 1720 Smeegård, Skintaby, Harplinge sn, d 1767, g 1762 m

59. Börta Arfvidsdotter, d 1770.

60. Bengt Bengtsson, f 1722, d 1806 Harplinge sn, g 1744 m

61. Ingier Nilsdotter, f 1722 Trol. i Trönninge sn, d 1802 Harplinge sn.

62. Per Jacobsson, f 1725 Trottaberg, Söndrum sn, d 1777, g 1753 m

63. Bengta Olufsdotter, f 1732 Lilla Lynga, Söndrum sn, d 1771.

 

Generation VI

64. Jöns Andersson, f 1708 Lundsgård, Söndrum sn, d 1744 Lundsgård, Söndrum sn.

78. Sven Marcusson, f 1703 Skattegården, Holm sn, g m

79. Ellena Svensdotter, f 1700.

80. Hans Jönsson

100. Thore Hansson, f 1687 Berte, Slöinge sn, d 1760 Bengtsgård, Särdal, Harplinge sn, g 1716 m

101. Johanna Jeppesdotter, f 1697 Frisagård, Harplinge sn, d 1757 Särdal, Harplinge sn.

102. Sven Ranesson, f 1704 Lunden, Särdal, Harplinge sn, d 1758, g m

103. Kjerstin Andersdotter

108. Pär Hansson

110. Nils Börsson, f 1681 Harplinge sn, d 1742, g 1711 m

111. Anna Andersdotter, f 1687 Harplinge sn, d 1730 Harplinge sn.

112. Påhl Christensson, Soldat, d 1754 Rävinge sn, g ca 1717 m

113. Maria, f Knobesholm, Asige sn.

114. Sven Mårtensson, f 1702 Hofgård, Steninge sn, d 1762 Hofgård, Steninge sn, g 1725 m

115. Elena Bengtsdotter, f 1706 Lindesgård, Steninge sn.

116. Börge Nannesson, f 1680, d 1755 Smeegård, Skintaby, Harplinge sn, g m

117. Ingier Hansdotter, d 1754.

124. Jacob Påhlsson, f 1697 Trottaberg, Söndrum sn, d 1773 Trottaberg, Söndrum sn.

126. Oluf Bengtsson, Boende i Lilla Lynga, Söndrum sn.

 

Generation VII

128. Andres Jönsson, Levde Lundsgård, Söndrums sn, g m

129. Svenbor Pährsdotter

156. Marcus Jönsson, Levde Skattegården, Holm sn, g m

157. Anna

158. Sven Persson, Öfvraby sn.

200. Hans Andersson, f 1660 Berte kvarn, Slöinge sn, g m

201. Kierstin Månsdotter, f 1666, d 1724.

202. Jeppe Andersson, f 1671 Frisagård, Harplinge sn, Nämndeman, d 1737 Frisagård, Harplinge sn, g m

203. Börta Thomasdotter, f ca 1675, d Frisagård, Harplinge sn.

204. Rane Svensson, Levde Lunden, Särdal, Harplinge sn, g m

205. Börta Esbiörnsdotter, f ca 1673, d 1734.

228. Mårten Nannesson, Levde Hofgård, Steninge sn, g 1692 m

229. Margareta Svensdotter

230. Bengt Andersson, Levde Lindesgård, Steninge sn.

 

Generation VIII

400. Anders Torsson, f ca 1620 Berte Kvarn, Slöinge sn, d 1692 Berte Kvarn, Slöinge sn.

404. Anders Erlandsson, f ca 1635, Levde Frisagård, Harplinge sn, g m

405. Ingierd, f 1646 Lilla Skee, Harplinge sn, d 1730 i Harplinge sn.

406. Thomas Christensson, f 1636, d 1715 Klockargården, Harplinge sn, g m

407. Ingebor, f 1640, d 1721 Klockargården, Harplinge sn.

 

Generation IX

800. Tore Svensson, f ca 1600 Berte Kvarn, Slöinge sn.

808. Erland Ranesson, f ca 1615, Levde Frisagård, Harplinge sn.