Medlemsportalen

Medlemsportal

Digitalt sökbara avskrifter av kyrkoböckerna i Halland, 

födda, vigda och döda från 1600-talet till 1900-talet.

Digitalt sökbart register till Halländska bouppteckningar.

 Besök sidan.

 

 

 

Facebook

Facebook

 Varbergsprofiler

 

Alva Petersson, har tidigare gett ut två böcker om "Hus och människor i Varberg".
Under arbetet med den senaste boken gjorde hon också ett antal intervjuer med 12 kända varbergsbor. Intervjuerna ges nu ut som en CD-bok. 462 sidor.

Finns att köpa på vårt kansli eller hos Lars Löfgren i Varberg, tel. 073-821 45 64 e-post: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Pris 200 kr      läs mer

logga släktforskardagarna FINAL RGB

Halländsk antavla 22

för Anders Birger Bengtsson född i Eftra.

 

Denna antavla är upprättad av Anna Andersson, Särdal, Harplinge. Proband är min fader Anders Birger Bengtsson född i Eftra.

Några fel i den ursprungliga antavlan har hittas, de är nu rättade här. För er som har antavlan i medlemsbladet kan ni se rättningarna här.

 

Publicerad i Hallandsfarares Information Nr 45, september 1999.

 

Proband

1. Anders Birger Bengtsson, f 1896 Lars Bengtgård nr 3, Eftra sn, d 1938 Skintaby, Harplinge sn, g m Alma Valborg Larsson, (Halländsk antavla 21) f 1896 Bräcketorpet, Steninge sn, d 1966 Lyngåkra, Harplinge sn

 

Generation I

2. Bengt Olander Larsson, f 1849 Kaggagård, Skrea sn, d 1915 Ugglarp, Eftra sn, g 1889 m

3. Neta Johanna Andersdotter, f 1865 Boberg, Skrea sn, d 1909 Ugglarp, Eftra sn

 

Generation II

4. Lars Pehrsson, f 1818 Barkargård, Skrea sn, d 1863.08.06 Skrea sn, g 1844 m

5. Olena Nilsdotter, f 1811 St. Hansagård, Skrea sn, d 1887 Kaggagård, Skrea sn.

6. Anders Nilsson, f 1826 Klippestugan, Ugglarp, Eftra sn, d 1903 Klippestugan, Ugglarp, Eftra sn, g 1865 m

7. Neta Gustafva Svensdotter, f 1837 Boberg, Skrea sn, d 1921 Ugglarp, Eftra sn

 

Generation III

8. Pehr Pehrsson, f 1784 Barkargård, Skrea sn, d 1836 Barkargård, Skrea sn, g 1815 m

9. Ingeborg Larsdotter, f 1791 Brystad, Asige sn, d Barkargård, Skrea sn

10. Nils Joensson, f 1781 St. Hansagård, Skrea sn, d 1820 Skrea sn, g 1811 m

11. Karin Pehrsdotter, f 1777 Lynga, Skrea sn, d 1817 St. Hansagård, Skrea sn

12. Nils Bengtsson, f 1786 Yttre Höstena, Ljungby sn, d Ugglarp, Eftra sn, g 1815 m

13. Johanna Bengtsdotter, f 1782 Klippan under Skepås, Steninge sn, d 1859

14. Sven Nilsson, f 1804 Stabeck, Ljungby sn, Bysmed, d 1867 Boberg, Skrea sn, g m

15. Anna Arfvidsdotter, f 1800 Kinnared sn

 

Generation IV

16. Pehr Pehrsson, f 1752 Barkargård, Skrea sn, d 1810 Barkargård, Skrea sn, g 1781 m

17. Sicilia Svensdotter, f 1759 Maen, Skrea sn, d 1830 Barkargård, Skrea sn

18. Lars Jönsson, f 1753 Kullagård, Harplinge sn, d 1797 Brystad, Asige sn, g m

19. Ellena Pehrsdotter, f 1767 Wrå, Asige sn, d 1827 Brystad, Asige sn

20. Joen Olsson, f 1755 Hansagård, Skrea sn, d 1830 Hansagård, Skrea sn, g 1777 m

21. Börta Wiarsdotter, f 1754 Dammet, Skrea sn, d 1830 St. Hansagård, Skrea sn

22. Pehr Andersson, f 1748 Morup sn, d 1822 L:a Hansagård, Skrea sn, g 1773 m

23. Bengta Pehrsdotter, f 1741 Lynga, Skrea sn, d 1802.10.21 L:a Hansagård, Skrea sn

24. Bengt Hansson, f 1739, g m

25. Ingar Bengtsdotter, 1745 Töllstorp, Ljungby sn

26. Bengt Christensson, f 1746 Ugglarp, Eftra sn, d 1820 Eftra sn, g 1774 m

27. Maria Andersdotter, f 1746 Kvibille sn, d 1824 Eftra sn

28. Nils Gunnar Svensson, f 1764 Stabeck, Ljungby sn, d 1838 Ljungby sn, g 1786 m

29. Chatarina Sörensdotter, f 1768 Hällarp, Skattegård, Ljungby sn, d 1838 Ljungby sn

30. Arfvid Larsson, f 1767 Nädilt, Kinnareds sn, g m

31. Britta Jakobsdotter, f 1769, d 1808

 

Generation V

32. Pehr Pehrsson, f 1718 Barkargård, Skrea sn, d 1775 Barkargård, Skrea sn, g 1751 m

33. Börta Hansdotter, f 1733 Backagård, Skrea sn, d 1780 Barkargård, Skrea

34. Sven Olsson, f 1728 Hallarana, Eftra sn, d 1788 Maen, Skrea sn, g 1754 m

35. Börta Olsdotter, f 1738 Maen, Skrea sn

36. Jöns Olufsson, f 1722

38. Pehr Olofsson, f 1726 Wrå, Asige sn, d 1801 Asige sn, g m

39. Pernilla Jönsdotter, f 1728

40. Oluf Nilsson, f 1720 Övre Kull, Skrea sn, g 1748 m

41. Kierstin Persdotter, f 1717

42. Wilhelm (Wiar) Jönsson, f 1709 Dammet, Skrea sn, d 1787 Barkargård, Skrea sn, g m

43. Jeanna Bengtsdotter, f 1712 Bengt Håkansgård, Stafsinge sn, d 1792 Barkargård, Skrea sn

46. Pehr Pehrsson, f 1715 Breared sn, d 1768.05.12 Lynga, Skrea sn, g 1738 m

47. Börta Jönsdotter, f 1712 Lynga, Skrea sn

50. Bengt Olsson, Boende i Töllstorp, Ljungby sn, g m

51. Johanna Nilsdotter

52. Christen Bengtsson, f 1706, g m

53. Anna Andersdotter, f 1709

54. Anders Olufsson, Boende i Kvibille, g m

55. Anna Biörnsdotter

56. Sven Eskildsson, f 1731 Stabeck, Ljungby sn, Häradsdomare, d 1813 Stabeck, Ljungby sn, g 1758 m

57. Kjerstin Nilsdotter, f 1737 Kullen, Abild sn, d 1813 Stabeck, Ljungby sn

58. Sören Svensson, f 1743 Hällarp Skattegård, Ljungby sn, Kronoskogsvaktare, g 1766.03.23 m

59. Sicilia Nilsdotter, f 1747 Lilla Ljungby, Ljungby sn, d 1827 Hällarp Skattegård, Ljungby sn

60. Lars Arfvidsson, f 1725 Nädilt, Kinnared sn, d 1799, g m

61. Pernilla Bengtsdotter

62. Jacob Johansson, g m

63. Margaretha Arfvidsdotter

 

Generation VI

66. Hans Joensson, f 1698 Backagård, Skrea sn, g 1723 m

67. Johanna Persdotter

68. Olof Christensson, f 1703 Hallarna, Eftra sn, d 1750, Hallarna, Eftra sn, g 1727 m

69. Elin Hindrichsdotter, f 1696 Slätten, Årstad sn, d 1782 Hallarna, Eftra sn

70. Oluf Pehrsson, f 1703 Knappagård, Skrea sn, d 1778 Knappagård, Skrea sn, g 1734 m

71. Bengta Jönsdotter, f 1713 Lynga, Skrea sn, d 1788 Lynga, Skrea sn

76. Oluf Nilsson, d 1753

82. Per Bengtsson, f 1682 Skrea sn, d 1769 Skrea sn, g 1711 m

83. Anna Ollasdotter

84. Jöns Andersson, f 1683 Dammet, Skrea sn, d 1740, g 1709 m

85. Johanna Nielsdotter

86. Bengt Hansson, Levde i Bengt Håkansgård, Stafsinge sn

104. Bengt Andersson, Levde i Ugglarp, Eftra sn

105. Berta Magnidotter

106. Anders Jönsson, f Stensiö qvarn, Eftra sn, g 1709 m

107. Karin Jönsadotter

112. Eskell Persson, f 1693 Stabeck, Ljungby sn, d 1776 Stabeck, Ljungby sn, g 1711 m

113. Anna Persdotter, f 1693 Fors, Alfshög sn, d 1780 Stabeck, Ljungby sn

114. Nils Alfsson, Levde Kullen nr 1, Abild sn, g m

115. Ingeborg Larsdotter

116. Sven Sörensson, f 1697 Skogvaktare, d 1769 Skattegården, Ljungby sn, g 1735 i Fagered m

117. Elin Persdotter, f 1712 Övre Bösteshult, Fagered, d 1783 Hällarp Skattegård, Ljungby sn

118. Nills Peersson, f 1717 Lilla Ljungby, Gästgivare, g m

119. Inger Olofsdotter, f 1725 Gisslestad nr 4, Lars Hansgård, Ljungby sn

120. Arvid Larsson, Levde i Kinnared

121. Cajsa Jönsdotter

 

Generation VII

132. Joen Håkansson, f 1665, d 1733 ?

133. Ingeborg Biörnsdotter, f 1665, d 1737

136. Christen Mårtensson, f 1664 Hallarna, Eftra sn, d 1729 Hallarna, Eftra sn, g 1686 m

137. Johanna Persdotter, f 1666, d 1725 Hallarna, Eftra sn

138. Hindrich Månsson, Levde Slätten, Årstad sn

139. Anna

140. Pehr Bengtsson, Levde Maen, Skrea sn

172. Hans Bengtsson

224. Per Eskillsson, d 1716 Stabeck, Ljunby sn, g m

225. Bengta Hansdotter, f 1656, d 1732

226. Per Jeppesson, f ca 1680, d 1719 Fors, Alfshög sn, g m

227. Sissa, d 1728 Fors, Alfshög sn

228. Alf Persson, f ca 1637, d 1717 Abild sn

232. Sören Svensson, Levde i Vinberg sn, g m

233. Inger Bengtsdotter

234. Peder Nilsson, f 1685, d 1757 Övre Bösteshult, Fagered sn, g m

235. Kerstin Pedersdotter, f 1681, d 1767

236. Peer Nillsson, g m

237. Sissa Bengtsdotter

238. Olof Nilsson, f 1680, d 1744 Gisslestad nr 4, Ljungby sn, g m

239. Bengta Larsdotter, f 1705 Gisslestad nr 3, Lars Andersgård, Ljungby sn, d 1772 Gisslestad, Ljungby sn

 

Generation VIII

272. Mårten Jönsson, d 1676 Hallarna, Eftra sn, g m

273. Karin, d 1685 Hallarna, Eftra sn

452. Jeppe Jönsson, d före 1691, g m

453. Kerstin Gunnesdotter, f ca 1620 Fors, Alfshög sn

478. Lars Andersson, f 1670 Gisslestad, Ljungby sn, d 1714.10 Gisslestad, Ljungby sn, g m

479. Ingeborg Gunnarsdotter, f 1675 Stabäck, Ljungby sn, d 1717 Gisslestad, Ljungby sn

 

Generation IX

544. Jöns Christenssson, Levde i Hallarna, Eftra sn

906. Gunne Stensson, d före 1645 Fors, Alfshög sn

956. Anders Larsson, d 1689 Gisslestad, Ljungby sn, g m

957. Brita Toresdotter, d 170(?)

958. Gunnar Torsson, d 1709, g 1675 m

959. Bengta Persdotter, d 1708

 

Generation X

1088. Christen Jönsson, Levde Hallarna, Eftra sn

1812. Sten Torbiörnsson, står nämnd 1612 i mtl.

1912. Lars Andersson, Levde Gisslestad nr 3 Lars Andersgård, Ljungby sn

1914. Tore Bengtsson, Levde Gisslestad nr 4, Ljungby sn

1916. Tore Larsson, Levde Stabäck, Ljungby sn

 

Generation XI

3624. Torbiörn i Fors, står nämnd 1580 i mtl.