Medlemsportalen

Medlemsportal

Digitalt sökbara avskrifter av kyrkoböckerna i Halland, 

födda, vigda och döda från 1600-talet till 1900-talet.

Digitalt sökbart register till Halländska bouppteckningar.

 Besök sidan.

 

 

 

Facebook

Facebook

 Varbergsprofiler

 

Alva Petersson, har tidigare gett ut två böcker om "Hus och människor i Varberg".
Under arbetet med den senaste boken gjorde hon också ett antal intervjuer med 12 kända varbergsbor. Intervjuerna ges nu ut som en CD-bok. 462 sidor.

Finns att köpa på vårt kansli eller hos Lars Löfgren i Varberg, tel. 073-821 45 64 e-post: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Pris 200 kr      läs mer

logga släktforskardagarna FINAL RGB

Halländsk antavla 23

för Peter Alfred Johansson från Munkagård i Tvååker.

 

Denna antavla är upprättad av Gunnel Johansson, Box 3, 430 10 Tvååker, tel 0340-404 55. Probanden i antavlan är min man Tor Johanssons far Peter Alfred Johansson från Munkagård i Tvååker.

 

Publicerad i Hallandsfarares Information Nr 46, december 1999.

 

Proband

1. Peter Alfred Johansson, f 1880 Munkagård, Tvååker, d 1963 i Fastarp, Tvååker

 

Generation I

2. Johannes Pettersson, f 1834 Munkagård, Tvååker, Lantbrukare, d 1924 i Munkagård, Tvååker, g 1877 m

3. Neta Bernhardina Nilsdotter, f 1856 Slätteberg, Vinberg, d 1909 i Munkagård, Tvååker

 

Generation II

4. Petter Andreas Johansson, f 1803 Munkagård, Tvååker, Åbo, d 1878, g 1833 m

5. Karin Petersdotter, f 1812 Borrås, Tvååker, d 1887

6. Nils Nilsson, f 1830 Slätteberg, Vinberg, Hemmansägare, d 1889 Slätteberg, Vinberg, g 1854 m

7. Christina Bengtsdotter, f 1833 Liagård, Spannarp, d 1909 Slätteberg, Vinberg

 

Generation III

8. Johan Johansson, f 1770 Munkagård, Tvååker, Åbo, d 1838, g 1802 m

9. Elin Bengtsdotter, f 1774 Kuragården, Ås 6, Tvååker, d 1858

10. Petter Andersson, 1777 Lilla Töllered, Gunne Torbiörnsgård, Tvååker, Riksdagsman, d 1850, g 1805 m

11. Catarina Svensdotter, f 1780 Borrås, Tvååker, d 1853

12. Nils Olufsson, f 1781 Slätteberg, Vinberg, Åbo, d 1830 Slätteberg, Vinberg, g 1820 m

13. Anna Christina Johansdotter, f 1795 Larsgård, Skogstorp, Stafsinge, d 1857 Slätteberg, Vinberg

14. Bengt Larsson, f 1791 Jällsjö, Sibbarp, Åbo, d 1885 Liagård. Spannarp, g 1830 m

15. Gunnil Persdotter, f 1790 Bråtaregård, Spannarp, d 1883

 

Generation IV

16. Johannes Larsson, f 1739 Munkaskog, Tvååker, Åbo, d 1770, g 1768 m

17. Johanna Olofsdotter, f 1747 Munkagård, Tvååker, d 1806

18. Bengt Nilsson, f 1735, Åbo o Nämndeman, Riksdagsman 1789-1792, d 1816, g m

19. Kerstin Andersdotter, f 1740 Kuragården, Ås 6, Tvååker, d 1817

20. Anders Andersson, f 1734 Fagared, Tvååker, Åbo, d 1821 Lilla Töllered, Tvååker g 1758 m

21. Anna Torbjörnsdotter, f 1732 Lilla Töllered, Tvååker, d 1796 Lilla Töllered, Tvååker

22. Sven Jönsson, f 1749 Borrås, Tvååker, Åbo, d 1781 Borrås, Tvååker, g 1768 m

23. Inger Persdotter, f 1747 Borrås, Tvååker, d 1822 Borrås, Tvååker

24. Oluf Persson, f 1759 Slätteberg, Vinberg, Åbo, d 1790 Slätteberg, Vinberg, g 1780 m

25. Pernilla Nilsdotter, f 1759 Töringe 2, Ljungby, d 1829 Slätteberg, Vinberg

26. Johan Jönsson, f 1751 Larsgård, Skogstorp 3, Stafsinge, d 1821 Skogstorp 3, g 1782 m

27. Anna Arfvidsdotter, f 1755 Galtås 1, Lyngbäck, Morup, d 1821 Larsgård, Skogstorp, Stafsinge

28. Lars Jönsson, f 1740 Storagård, Tröinge 6, Vinberg, d 1815 Jällsjö 1, Sibbarp, g 1786 m

29. Karin Bengtsdotter, f 1763 Järnvirke 2, Häckens, Sibbarp, d ca 1830 Jällsjö, Sibbarp

30. Pehr Svensson, f 1754 Stomgården Spannarp 8, Spannarp, d 1829 Spannarp nr 15, g 1781 m

31. Karin Jönsdotter, f 1755 Björn Bengtsgård Tjärby, Grimeton, d 1838 Bråtens, Spannarp nr 15

 

Generation V

32. Lars Svensson, f i Jöns Jönsgård, Munkaskog 2, Tvååker, d 1753, g 1732 m

33. Anna Nilsdotter, f 1705 i St. Tyllered, Tvååker, d 1795

34. Olof Andersson, f 1710 Munkagård, Tvååker, d 1770, g m

35. Bengta Andersdotter, 1712 Fagared. Tvååker, d 1781

36. Nils Torstensson, f i Fastarp 4, Tvååker, d 1743, g 1731 m

37. Älin Trulsedotter, f 1706 Gamla Köpstad, Träslöv, d 1773

38. Anders Larsson, f 1718 Kuragården, Tvååker, d 1773, g 1737 m

39. Bengta Nilsdotter, f 1710 Åhs 2, Tvååker, d 1795

40. Anders Persson d. y, f 1684 Fagared, Tvååker, d 1766, g m

41. Anna Persdotter, f i Björn Persgård, Fagared, Tvååker

42. Torbjörn Larsson, f 1705 Tölered, Tvååker, d 1775, g 1726 m

43. Inger Hansdotter, f 1703 Fagared. Tvååker, d 1785

44. Jöns Svensson, f 1718 Borrås, Tvååker, d 1787, g m

45. Margareta Nilsdotter, f 1717, d 1782.10.02

46. Per Börgesson, f 1722 Borrås, Tvååker, d 1764, g 1746 m

47. Karin Börjesdotter, f i Ågård, Tvååker

48. Pehr Andersson, f 1726 Slätteberg, Vinberg, Åbo, d 1805, g 1752 m

49. Bengta Olofsdotter, f 1724 Töringe 1, Ljungby, d 1786

50. Nils Nilsson, f 1725 Trustorp 2, Ljungby, Åbo, d 1798, g 1751 m

51. Kjerstin Mattsdotter, f 1733 Lilla Töringe, Ljungby, d 1807, Lilla Töringe, Ljungby

52. Jöns Johansson, f 1724 Agerör, Stafsinge, Åbo, d 1795, Larsgård, Skogstorp 3, Stafsinge, g 1750 m

53. Karin Svensdotter, f 1728 Larsgård, Skogstorp 3, Stafsinge, d 1768

54. Arfvid Andersson, f 1724 Lyngbäck, Morup, d 1796, g 1748 m

55. Kerstin Jönsdotter, f 1722 Söndregård, Långaveka 2, Morup, d 1772 Lyngbäck, Morup

56. Jöns Larsson, f 1716, Åbo, d 1752 Tröinge 6, Vinberg, g 1739 m

57. Elin Ambjörnsdotter, f 1721 Tröinge 6, Vinberg, d 1800 Tröinge 6, Storegården, Vinberg

58. Bengt Andersson, f 1725 Ugglehult, Sibbarp, Åbo, g 1751 m

59. Ingeborg Jönsdotter, f 1727

60. Sven Börjesson, f 1707 Stomgården, Spannarp 8, Åbo, d 1783, g m

61. Gunnill Mattsdotter, f 1717 Åsen, Spannarp 9, d 1799

62. Jöns Johansson, f 1698 Hult, Skällinge, d 1787 Björbengtsgård, Tjärby, Grimeton, g 1742 m

63. Elin Björsdotter, f 1711 Grunnarp, Valinge, d 1770, Björbengtsgård, Tjärby, Grimeton

 

Generation VI

64. Sven Larsson, f i Åkulla, Rolfstorp, g 1698 m

65. Karin Svensdotter

66. Nils Bengtsson, f i St. Tyllered, Tvååker, g 1701 m

67. Kerstin Herlofsdotter, f i Stoerns, Töllered, Tvååker

68. Anders Olofsson, f i Munkagård, Tvååker, d 1727, g 1708 m

69. Johanna Andersdotter, f i Stafsinge

70. Anders Persson, f 1684, Åbo, d 1766, g 1712 m

71. Anna Persdotter, f i Fagared, Tvååker, d 1757

72. Torsten Svensson, f i Fastarp 4, Tvååker, g m

73. Inger Persdotter

74. Truls Larsson, f 1679 Gamla Köpstad, Träslöv, d 1760, g 1705 m

75. Börta Larsdotter, f 1682 Skultagården, Träslöv, d 1766

76. Lars Larsson, Åbo, d 1749, Kuragården, Tvååker, g m

77. Anna Andersdotter, d 1751

78. Nils Börjesson, Levde: Bossens, nr 2 Åhs, Tvååker, g m

79. Ingrid Börjesdotter, f 1677 i Blixtorp 5, Hunnestad

82. Per Persson, Levde: Björn Persgård, Fagared, Tvååker

84. Lars Torbjörnsson, Levde: Lilla Tyllered, Tvååker, g 1692 m

85. Ingeborg Olofsdotter, f i Bråten, Tvååker

86. Hans Andersson, f 1666, d 1750, g 1693 m

87. Ingeborg Guttersdotter, f i Store Börs, Fagared, Tvååker, d 1735

88. Sven Bengtsson, f i Marsagården 14, Tvååker, g 1712 m

89. Anna Jönsdotter, f i Blixtorp 8, Hunnestad

90. Nils Påhlsson, d 1742, g m

91. Ingeborg Svensdotter

92. Börje Torsson, f i Galtabäck 6, Tvååker, d 1743, g 1721 m

93. Inger Jönsdotter, f i Borrås, Tvååker, d 1741

94. Börje Persson, Åbo i Ågård, Ljungby, d 1738

96. Anders Andersson, f 1696, g 1725 m

97. Pernilla Persdotter, f 1691, d 1762 Slätteberg, Vinberg

98. Oluf Torbjörnsson, f 1671 Töringe 1, Ljungby, d 1748, g 1701.02.10 m

99. Kirstin Sörensdotter, f i Ågård, Ljungby

100. Nils Jonsson, f 1697 Trustorp 2, Ljungby, d 1748 Hule, Ljungby, g 1722 m

101. Inger Nilsdotter, f 1702 Gödeby, Sibbarp, d 1764 Trustorp, Ljungby

102. Matts Larsson, f 1701 i Hässlås, Stafsinge, d 1739 Töringe, Ljungby, g 1723 m

103. Johanna Persdotter, f 1706 Bergagård, Ljungby, d 1785 L:a Töringe, Ljungby

104. Johan Jönsson Bång, f 1690 Västergötland, g 1721 m

105. Karin Olofsdotter, f början 1700-talet, d efter 1760

106. Sven Svensson, f 1697 Olofsbo 4, Morup, d 1767, g 1721 m

107. Kerstin Larsdotter, f 1703 Skogstorp 3, Stafsinge, d efter 1763

108. Anders Börjesson, f 1683 Sjöö, Sibbarp, Åbo, g 1705 m

109. Kerstin Olofsdotter, f 1685 Lyngbäck, Morup, d 1768 Lyngbäck, Morup

110. Jöns Persson, f 1695 Södre Måsagård, Tvååker, d 1769 Morup, g 1721 m

111. Elisabet Olofsdotter, f 1690 Börjesgård, Långås, Morup, d 1760 Långaveka 2, Söndregård, Morup

114. Ambjörn Olofsson, f 1676, d 1737 Tröinge 6, Vinberg, g 1720 m

115. Anna Andersdotter

116. Anders Bengtsson, f 1688 Ugglehult, Sibbarp, d 1762-1765, g 1713 m

117. Anna Larsdotter, f 1683 Trulsa, Gamla Köpstad, Träslöv, d 1756 Ugglehult, Sibbarp

118. Jöns Larsson, f i Rör, Dagsås, d trol. 1760-talet, g 1726 m

119. Karin Esbjörnsdotter, f 1691 Galtabäck 1 Björs, Tvååker

120. Börje Alfsson, f i Spannarp 8, Åbo, d efter 1724, g 1704 m

121. Anna Arvidsdotter, f ca 1681 Spannarp 18, d efter 1739

122. Matts Persson, f 1680 i Klastorp 7 Massagård, Träslöv, d 1742 Spannarp 9, g 1712 m

123. Ingeborg Persdotter, d efter 1754 Spannarp 9, Åsen

124. Jon Jonsson, Åbo i Hult, Skällinge, g 1685 m

125. Gunill Larsdotter, f i Per Bonnagård, Grimeton, d efter 1713

126. Björn Björnsson, f 1675 Grunnarp, Valinge, g 1700 m

127. Karin Börjesdotter, f 1680 Borgasgård, Träslöv 4

 

Generation VII

134. Herlof Persson, f i St Töllered, Stoerns, Tvååker, d 1705

136. Olof Olofsson, f i Olas, Munkagård, Tvååker, d 1683, g m

137. Elin Toresdotter, f i Vare 4, Träslöv

138. Anders Börjesson, f i Högen, Stafsinge 9, Stafsinge, g m

139. Anna Persdotter

142. Per Persson, Levde: Fagared, Tvååker, d efter 1714

144. Sven Nilsson, Levde: Marsagården, nr 14 Tvååker

146. Per Larsson, Levde Fastarp 4, Tvååker, d 1676, g m

147. Helle Olofsdotter, d 1660

148. Lars Trulsson, f 1623 i Gamla Köpstad 2, Träslöv, d 1703, g 1658 m

149. Elin Andersdotter, d 1772

150. Lars Jönsson, Åbo i Skultagården, Träslöf, g m

151. Börta Börjesdotter

152. (troligen) Lars Nilsson, Levde: Åhs 3, Kuerns, Tvååker, g m

153. (troligen) Kirsten Trulsdotter

154. Anders Andersson, Levde: Pixsjö, Tvååker, g m

155. Ingeborg Larsdotter, Levde: Pixsjö, Tvååker

156. Börje Nilsson, f 1682 i Öxnamossa, Grimeton, Åbo i Hunnestad 16, g m

157. Ingeborg Eriksdotter, Klockaredotter i Hunnestad

158. Börje Nilsson, Levde: Blixtorp 5, Hunnestad, g m

159. Karin Hinrichsdotter

168. Torbjörn Gunneson, Levde. Lilla Töllered, Tvååker, g m

169. Anna, d 1689

170. Olof Persson, Levde: Bråten, Tvååker, d 1672

172. Anders Jönsson, Levde: Hägared, Tvååker, g m

173. Anna Svensdotter

174. Gutter Bengtsson, d 1698 Store Börs, Fagared, Tvååker, g m

175. Ragnill

176. Bengt Esbjörnsson, Levde: Tvååker 14, Marsagård, Tvååker, g m

177. Börta Böresdotter

178. Jöns Andersson, Levde: Blixtorp 8, Hunnestad, g m

179. Ingri Nilsdotter

184. Tore Esbjörnsson, Levde: Galtabäck 6, Tvååker, g 1687 m

185. Kjerstin Björnsdotter

186. Jöns Månsson, f 1662, g 1687 m

187. Inger Persdotter, f i Agnryd, Sibbarp

188. Per Svensson, Levde: Ågård, Tvååker, g m

189. Margareta

196. Torbjörn Nilsson, Åbo i Töringe 1, Ljungby, d efter 1704

198. Sören Persson, Åbo i Ågård, Tvååker, d 1699 i Ljungby

200. Jon Nilsson, f 1662, Åbo i Hule, Ljungby, d 1739, g m

201. Pernilla, f 1662, d 1755 Hule, Ljungby

202. Nils Olsson, f 1670, d 1747 Hule, Ljungby, g m

203. Malin Persdotter, f 1670, d 1734.12.08 Gisslestad, Ljungby

204. Lars Svensson, f 1656 i Hässlås, Stafsinge, Åbo, d 1728 Torebo, Stafsinge, g 1685 m

205. Elin Mattsdotter

206. Per Nilsson, f 1685, Åbo, d 1758, g 1704 m

207. Sissela Bengtsdotter, f 1678 Bergegård, Hässlås, Stafsinge, d 1758

212. Sven Jonsson, f i Olofsbo 4, Morup, d efter 1715 Söndregård, Morup, g 1692 m

213. Karin Hansdotter, f 1660 i Alfshög, d 1723.01.17

214. Lars Svensson, f i Skogstorp, d i kriget mot Norge 1718-19, g 1699 m

215. Kirsti Andersdotter, f 1677

216. Börje Andersson, f 1646, d 1710 Sjöö, Sibbarp, g 1682 m

217. Gunnela Arvidsdotter, f 1660-talet, d 1702 Sjöö, Sibbarp

220. Per Svensson, Åbo i Måssagård, Tvååker o Långaveka 2, Morup, g m

221. Anna Jönsdotter, f i nr 2 Långaveka, Morup, d 1705

222. Olof Bengtsson, Åbo i Långås, Morup

232. Bengt Larsson, f i Ugglehult, Sibbarp, d 1736, g m

233. Ingeborg Jönsdotter, d 1717

234. Lars Trulsson, f i Jöns Trulsgård, Träslöv, d 1703, g m

235. Elin Andersdotter, d 1722

236. Lars Nilsson, f i Rör, Dagsås, g m

237. Ingrid Börjesdotter, f Valtersbo, Sibbarp

238. Esbjörn Persson, f 1620-talet, d 1705, g 1688 m

239. Olur Persdotter, f 1660 i nr 1 Åhs, Hindriks, Tvååker, d 1729

240. Alf Svensson, f i Pixjö, Tvååker, d 1695 Stomgården, Spannarp, g 1650-talet m

241. Börta, f i Stomgården, Spannarp

242. Arvid Mickelsson, f i nr 18 Spannarp, Nämndeman, g 1681 m

243. Kerstin Andersdotter, f i nr 6 Tvååker

244. Per Hansson, f i nr 9 Spannarp, Åbo i Klastorp, Träslöv, d 1712, g 1680 m

245. Ingeborg Mattsdotter, f i Klastorp 7, Träslöv, d 1712

250. Lars Andersson, Åbo i nr 13 Grimeton, g m

251. Anna Börjesdotter

252. Björn Björnsson, Åbo i Grunnarp, Valinge, g m

253. Kerstin Svensdotter

254. Börje Jönsson, Åbo i Borgasgård, Träslöf, g 1660 m

255. Elin Börjesdotter, d 1713

 

Generation VIII

274. Tore Andersson, Åbo i Vare 4, Träslöf

294. Olof Andersson, Åbo i Jällsjö 1, Sibbarp, g m

295. Anna Nilsdotter

296. Truls Jönsson, f i Gamla Köpstad, Träslöv, d 1699 Träslöf, g 1620 m

297. Malin Olofsdotter, f i Hule, Ljungby

306. = 296. (troligen)

307. = 297. (troligen)

336. Gunne Torbjörnsson, f i L:a Töllered, Tvååker, Åbo

344. (troligen) Jöns Lauritzen, Pixiö, Tvååker

346. Sven Nilsson, Tvååker 14, Marsagård, Tvååker

352. Esbjörn Svensson, Levde: Marsagården 14, Tvååker

368. Esbjörn Persson, f 1620 troligen i Tvååker, d 1705, g m

369. Kirsten Olofsdotter, f i Galtabäck 2, Tvååker, d 1686

370. Börje Larsson, Levde: Galtabäck 4, Tvååker

372. Måns Börjesson, g m

373. Gertrud

374. Per Börjesson, Levde Agnryd, Sibbarp, g m

375. Gunnel Svensdotter

412. (troligen) Nils Persson, Åbo i L.a Töringe, Ljungby, d 1697, g 1684

414. Bengt Nilsson, Åbo i Hässlås 1, Skattagård, Stafsinge, d 1720 i Hässlås, Stafsinge, g m

415. Kerstin Håkansdotter, d 1695

424. Jon Andersson, Åbo i Olofsbo 4, Söndregård, Morup, d 1699

428. Sven Larsson, Åbo i Skogstorp 3, Larsgård, Stafsinge, d 1699

430. Anders Stefansson, Åbo i Skogstorp 1, Stafsinge, d 1706

434. Arvid Andersson, d 1706 i Sik 3, Gutters, Tvååkerv

440. Sven Andersson, Åbo i Södra Måssagård, Tvååker, g m

441. Ingeborg Svensdotter

442. Jöns Larsson, f i Långaveka 2, Åbo i Söndregård, Morup

464. Lars Bengtsson, Mjölnare i Dagsås, tidigare åbo i Ugglehult, Sibbarp, g m

465. Elin Nilsdotter, f i Galtabäck, Tvååker

468. = 296.

469. = 297.

470. Anders, Åbo i nr 8 Träslöf

472. Nils Olsson, Åbo i Rör, Dagsås, g m

473. Ingeborg Torstensdotter

474. Börje Olsson, f i Jällsjö, Valtersbo, Sibbarp

478. Per Nilsson, Åbo i nr 1 Åhs, Tvååker, g m

479. Anna Nilsdotter

480. Sven Börjesson, f 1600 i Pixiö, Tvååker, d 1682

484. Mickel Olsson, Åbo i nr 18 Spannarp, d 1677, g m

485. Anna Arvidsdotter, f i Lindberg

486. Anders Hansson, Åbo i nr 6 Tvååker, d 1684, g m

487. Bengta Esbjörnsdotter, f i Marsagården, nr 14 Tvååker, d efter 1695

488. Hans Persson, troligen f i nr 9 Spannarp, d 1692

490. Matts Jönsson, f Klastorp 7, Träslöv, g m

491.Kerstin Andersdotter, d 1677

 

Generation IX

592. Jöns Trulsson, Åbo och Mjölnare i Gamla Köpstad, Träslöv

594. Olof Andersson, Länsman i Ogume, Hule, Ljungby, d 1647

736. Per Nilsson, Levde: Hindricks, nr 1 Åhs, g m

737. Anna Nilsdotter

931. Sissela Esbjörnsdotter, f i Galtabäck 3, Postgården, Tvååker

936. Jöns Trulsson, Åbo och Mjölnare i Gamla Köpstad, Träslöv

938. Olof Andersson, Länsman i Ogume, Hule, Ljungby, d 1647

944. Olof Larsson, Åbo i Rör, Dagsås

948. = 294.

949. = 295.

974. Esbjörn Svensson, Åbo i Marsagården 14, Tvååker, d 1666

980. Jöns Rasmusson, Levde: Klastorp 7, Träslöv d 1688, g m

981. Boel Mattsdotter

 

Generation X

1862. Esbjörn Börjesson, Åbo i Galtabäck 3, Postgården, Tvååker

1948. Sven Bentssen, Åbo i Marsagården 14, Tvååker, d 1618

1960. Rasmus Jöransson, Åbo i Klastorp 7, Massagård, Träslöv