Medlemsportalen

Medlemsportal

Digitalt sökbara avskrifter av kyrkoböckerna i Halland, 

födda, vigda och döda från 1600-talet till 1900-talet.

Digitalt sökbart register till Halländska bouppteckningar.

 Besök sidan.

 

 

 

Facebook

Facebook

 Varbergsprofiler

 

Alva Petersson, har tidigare gett ut två böcker om "Hus och människor i Varberg".
Under arbetet med den senaste boken gjorde hon också ett antal intervjuer med 12 kända varbergsbor. Intervjuerna ges nu ut som en CD-bok. 462 sidor.

Finns att köpa på vårt kansli eller hos Lars Löfgren i Varberg, tel. 073-821 45 64 e-post: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Pris 200 kr      läs mer

logga släktforskardagarna FINAL RGB

Halländsk antavla 24

för Augusta Svensdotter från Rolfstorp.

 

Denna antavla är upprättad av Ingemar Rosengren, Kungsgatan 20A, 302 45 Halmstad. Alla ovannämnda socknar ligger numera i Hallands län, utom Istorp som ligger i Västra Götalands län. Probanden är min mormors mor.

 

Publicerad i Hallandsfarares Information Nr 48, juni 2000. 

 

Proband

1. Augusta Svensdotter, f 1851 på Rolfstorp 3, Rolfstorp sn, d 1938 i Rolfstorp, g 1877 (hans 3:e äktenskap) m Johan Aron Larsson, f 1836, d 1906, lantbrukare, Havstorp 1, Rolfstorp.

 

Generation I

2. Sven Olausson, f 1817 på Svartrå 7, Svartrå sn, d 1875 på Rolfstorp 3, åbo där, g 1841 m

3. Johanna Britta Svensdotter, f 1822 på Rolfstorp 3, d där 1883

 

Generation II

4. Olaus Jönsson, f 1792 på Svartrå 7, åbo på Svartrå 3, g 1811 m

5. Nilla Svensdotter, f 1784 i Hakestad, Köinge sn

6. Sven Håkansson, f 1776 på Mute 4, Rolfstorp sn, d 1857 på Rolfstorp 3, åbo där, g 1817 m

7. Gunnel Börgesdotter, f 1787 på Skärte 9, Rolfstorp sn, d där 1869

 

Generation III

8. Jöns Svensson, f 1751 i Tubbared, Okome sn, d 1819 på Svartrå 7, åbo där, g 1779 m

9. Cecilia Olofsdotter, f 1749 i Alasjö, Ullared sn, d 1823 på Svartrå 7

10. Sven Kristiansson, f 1754 på Köinge 6, Köinge sn, d 1818 i Attarp, Ljungby sn, åbo i Hakestad

11. Anna Katarina Håkansdotter, f 1754 i Hakestad, d 1820 i Attarp, Ljungby sn

12. Håkan Andersson, f 1748 på Liden, Grimmared sn, d 1828 på Mute 4, åbo där, g 1776 m

13. Gunnel Helgesdotter, f 1751 i Spekås, Rolfstorp sn, d 1787 på Mute 4

14. Börge Olofsson, f 1750 i Unnebo, Istorp sn, d 1792 på Skärte 9, Rolfstorp sn, åbo där, g 1780 m

15. Gertrud Olofsdotter, f 1756 på Skärte 9, d där 1831

 

Generation IV

16. Sven Jönsson Beckman, f 171(9), d 1799 i Tubbared, f.d. soldat, åbo och kardemakare där, g m

17. Ingegerd Persdotter, f 171(5), d 1800 i Tubbared

18. Olof Olofsson, f 171(5) i Alasjö, d 1790 på Svartrå 7, åbo där, g m

19. Ingegerd Jönsdotter, f 172(6), d 1786 på Svartrå 7

20. Kristian Svensson, f 1722 på Yttregård, Köinge sn, d där 1785, skräddare, sedan åbo där, g 1753 m

21. Helena Svensdotter, f 1730 på Rävige 1, Okome sn, d 1810 på Yttregård

22. Håkan Nilsson, f 1721 i Myckhult, Askome sn, d 1774 i Hakestad, åbo där, g 1751 m

23. Karin Ingemarsdotter, f 1726 i Hakestad, d där 1785

24. Anders Olofsson, f 170(4), d 1758 på Liden, åbo där, g m

25. Bengta Håkansdotter, f 170(3), d 1779 på Liden

26. Helge Börgesson, f 1720 på Linnarp 3, Rolfstorp sn, d 1774 i Spekås, åbo där, g 1745 m

27. Inger Bengtsdotter, f 1724 i Spekås

28. Olof Andersson, f 1712 i Högry, Istorp sn, d 1794 i Unnebo, åbo där, g m

29. Anna Larsdotter, f 1725 i Unnebo, d där 1777

30. Olof Larsson, f 1724 på Skärte 9, d där 1788, åbo där, g 1745 m

31. Gunnel Jönsdotter, f 1729 på Linnarp 3. d på Skärte 9

 

Generation V

36. Olof Olofsson, f och d i Alasjö, åbo där, g 1711 m

37. Anna Björnsdotter, f 1691 i Torvhult, Fagered sn, d 1768 i Alasjö

40. Sven Håkansson Lund, f 166(4), d 1732, f.d. soldat, husman vid Lunnagård, Köinge sn, g 1721 m

41. Börta Olofsdotter, f 1681, d 1760 i Köinge sn

42. Sven Bengtsson, f 1694 i Rävige, d 1760 på Köinge 6, åbo på Rävige 1, g m

43. Ingrid Larsdotter, f 169(4), d 1768 på Köinge 6

44. Nils Nilsson, f 166(2) i Myckhult, d där 1738, åbo där, g 1704 m

45. Anna Lalesdotter, f 168(4) i Salltorp, Alfshög sn, d 1747 i Myckhult

46. Ingemar Håkansson, f 168(5), d 1760 i Hakestad, åbo där, g m

47. Gunnel Nilsdotter

52. Börge Helgesson, f 168(3) på Linnarp 3, d där 1742, åbo där, g 1719 m

53. Inger Larsdotter, f 1692 på Trönningenäs, Lindberg sn, d 1774 på Linnarp 3

54. Bengt Börgesson, f 1698 i Spekås, d där 1765, åbo där, g m

55. Anna Attesdotter, f 169(4), d 1726 i Spekås

60. Lars Wolfsson, f 168(8) i Bösarp, Lindberg sn, d 1741 på Skärte 9, åbo där, g 1723 m

61. Gertrud Olofsdotter, f 169(2) på Skärte 9, d där 1749

62. Jöns Bondesson, f 1687 på Linnarp 3, d där 1754, åbo där, g 1710 m

63. Börta Svensdotter, f 169(0) på Ugglarp 3, Rolfstorp sn, d 1779 på Skärte 9

 

Generation VI

72. Olof Olofsson, f 164(4), d 1732, åbo i Alasjö

74. Björn Svensson, f 166(3) i Torvhult, d där 1726, åbo där, g 1688 m

75. Cecilia Nilsdotter, f 167(0) i Bäckarp?, Fagered sn, d 1705 i Torvhult

84. Bengt Gunnarsson, åbo i Rävige, g 1693 m

85. Karin Jönsdotter

88. Nils Persson, åbo i Myckhult

90. Lale Assmundsson, f i Salltorp, d 1703 i Bjerrome, Vessige sn, åbo där, g m

91. Gunnel Andersdotter, f 165(4) i Ljungby sn, d i Bjerrome 1726

104. Helge Larsson, f 164(8), d 1707 på Linnarp 3, åbo där, g m

105. Kerstin Bengtsdotter, f 165(4) på Linnarp 3, d där 1736

106. Lars Olofsson, d 172(0), åbo, Trönningenäs g 168(1) m

107. Elin Andersdotter, d 1746 på Trönningenäs

108. Börge Jönsson, f 165(0) i Spekås, d där 1717, åbo där, g m

109. Gunnel Larsdotter, f 166(3), d 1732 i Spekås

120. Wolf Classon, f 165(0), d 1719 i Bösarp, f.d. soldat, åbo där

122. Olof Hansson, f 165(1), d 1720 på Skärte 9, åbo där, g m

123. Gertrud Helgesdotter, f 164(9), d 1738 på Skärte 9

124. Bonde Jönsson, f 164(7) i Spekås, d 1706 på Linnarp 3, åbo där, g 168(5) m

125. Anna Börgesdotter, f 167(0), d 1726 på Linnarp 3

126. Sven Attesson, f 165(9), d 1730 på Ugglarp 3, åbo där, g m

127. Elin Eriksdotter, f 166(1) på Ugglarp 3, d där 1737

 

Generation VII

144. Sven Björnsson, åbo, Torvhult, g m

145. Anna

146. Nils, f 164(1) d 1711 i Bäckarp, åbo där

180. Assmund Andersson, f i Folkared, Sibbarp sn, d 167(6) i Salltorp, åbo där

182. Anders Persson, d 165(6) på Lastad 3, Ljungby sn, åbo där

210. Bengt Börgesson, åbo på Linnarp 3, g m

211. Kerstin Toresdotter

216. Jöns Olofsson, åbo i Spekås

248. = 216.

254. Erik Svensson, åbo på Ugglarp 3, g m

255. Inger Nilsdotter

 

Generation VIII

288. Björn Svensson, åbo i Torvhult

508. Sven Eriksson, åbo på Ugglarp 3, g m

509. Malin Håkansdotter