Webbtjänst för våra medlemmar

Hallands befolkning

Digitalt sökbara avskrifter av kyrkoböckerna i Halland, 

födda, vigda och döda från 1600-talet till 1900-talet.

Besök sidan.

 

3212002bou mini

Digitalt sökbart register till Halländska bouppteckningar.

Besök sidan.

logga släktforskardagarna FINAL RGB

 Varbergsprofiler

 

Alva Petersson, har tidigare gett ut två böcker om "Hus och människor i Varberg".
Under arbetet med den senaste boken gjorde hon också ett antal intervjuer med 12 kända varbergsbor. Intervjuerna ges nu ut som en CD-bok. 462 sidor.

Finns att köpa på vårt kansli eller hos Lars Löfgren i Varberg, tel. 073-821 45 64 e-post: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Pris 200 kr      läs mer

Halländsk antavla 25

Kan man bli mer släkt?, antavla från Fagereds pastorat av Börje Angelstrand.

 

Nedanstående antabell från Fagereds pastorat visar dels att en gård, även en arrendegård, ofta stannade i släkten i många generationer , dels att makar oftast söktes i egen eller närliggande socken.

En naturlig följd av detta blir stora anförluster och även generationshopp.

Således har min hustru och jag gemensamma anfäder på 6 olika ställen. Vi är troligen även släkt med alla pastoratsbor, som har sina rötter där. För numreringens och förståelsens skull är mina barn proband och min mors och min svärfars släkt har inte medtagits, då de kommer från avlägsna orter.

Kompletteringar och rättelser emotses tacksamt

Börje Angelstrand

 

Publicerad i Hallandsfarares Information Nr 49 och 50, september och december 2000.

 

1. Proband (mina barn),

 

Generation I

2. Sten Börje Angelstrand,

3. Rut Gunnel Johansson,

 

Generation II

4. Hjalmar Gustav Vilhelm Karlsson,

5. Ester Maria Beata Kristiansson,

6. Enock Johansson,

7. Elsa Sofia Karlsson,

 

Generation III

8. Bengt Johan Karlsson, f 1861 Gunlered 2, Gällared sn, d 1947 Frigärde, Sibbarp sn, åbo Lunnabo, Gällared sn, g 1884 m

9. Augusta Matilda Johansdtr, f 1865 Vräk, Ullared sn, d 1952 Mejeriet, Fagered sn,

14. Johan August Karlsson, f 1881 Bösteshult 1, Fagered sn, d 1966 Falkenberg, åbo Bösteshult 1, g 1907 m

15. Alma Potentia Johansdtr, f 1885 Grönabäck, Fagered sn, d 1953 Fridhemsberg, Ullared sn,

 

Generation IV

16. Karl Johan Kristiansson, f 1829 Gunlered 2, Gällared sn, d 1876 Gunlered 2, åbo där, g m

17. Anna Johanna Larsdtr, f 1837 Linnesås, Gällared sn, d 1922,

18. Johan Aron Johannesson, f 1834 Vräk, Ullared sn, d 1881 Vräk, åbo där, g 1864 m

19. Anna Johanna Svensdtr, f 1843 Obbhult, Fagered sn, d 1895 Vräk,

28. Karl Johan Johansson, f 1853 Björkhult, Fagered sn, d 1935 Bösteshult 1, Fagered sn, åbo där, g 1876 m

29. Josefina Pernilla Larsdtr, f 1849 Arvidstorp, Fagered sn, d 1909 Bösteshult 1,

30. Johan August Abrahamsson, f 1856 Grönabäck, Fagered sn, d 1931 Grönabäck, åbo där, g 1883 m

31. Severina Amanda Johansdtr, f 1863 Klitten, Fagered sn, d 1947 Grönabäck,

 

Generation V

32. Kristian Månsson, f 1799 Gunlered, Gällared sn, d 1870 Gunlered 2, Gällared sn, åbo där, g 1828 m

33. Britta Andersdtr, f 1804 Övragärde, Fagered sn, d 1840 Gunlered 2,

34. Lars Kristiansson, f 1792 Bäckagård, Gällared sn, d 1868 Linnesås, Gällared sn, åbo Linnesås, g m

35. Inger Andersdtr, f 1800 Bråtagärde, Gällared sn, d 1865 Linnesås,

36. Johannes Magnusson, f 1797 Vräk, Ullared sn, d 1866 Vräk, åbo där, g 1831 m

37. Anna Lena Nilsdtr, f 1809 Torp, Ullared sn, d 1884 Vräk,

38. Sven Eliasson, f 1814 Obbhult, Fagered sn, d 1883 Obbhult, åbo där, g 1843 m

39. Anna Katarina Bengtsdtr, f 1825 Hårsared, Fagered sn, d 1884 Obbhult,

56. Johannes Kaspersson, f 1826 Björkhult, Fagered sn, d Björkhult, åbo där, g 1852 m

57. Inger Lena Magnusdtr, f 1830 Bokhult, Fagered sn, d 1886 Björkhult,

58. Lars Magnus Andreasson, f 1818 Strömma, Älvsered sn, d Arvidstorp, Fagered sn, åbo där, g 1846 m änkan

59. Sara Elisabet Johansdtr, f 1808 Bokhuset, Gunarp sn, d 1877 Arvidstorp,

60. Abraham Johansson, f 1830 Krogsered 2, Fagered sn, d 1909 Grönabäck, Fagered sn, åbo där (blev sina styvdöttrars svåger), g 1853 m änkan

61. Anna Svensdtr, f 1815 Barkhult 1, Källsjö sn, d 1883 Grönabäck,

62. Johannes Svensson, f 1834 Klitten, Fagered sn, d 1903 Klitten, åbo där, g(1) 1856 m

63. Pernilla Nilsdtr, f 1830 Lyssebäck, Fagered sn, d 1868 Klitten,

 

Generation VI

64. Måns Toresson, f 1751 Lia, Fagered sn, d 1835 Gunlered 2, Gällared sn, åbo där, tidigare åbo Ullared 2, Ullared sn och Gunlered 1, g 1782 m

65. Bengta Svensdtr, f 1762 Ullared 2, Ullared sn, d 1850 Gunlered,

66. Anders Svensson, f 1764 torpet Backen, Fagered sn, d 1837 Övragärde, Fagered sn, åbo där, g 1789 m

67. Cecilia Bengtsdtr, f 1757 Övragärde, d 1821 Övragärde,

68. Kristian Olofsson, f 1759 Linnesås, Gällared sn, d 1814 Linnesås, åbo där, tidigare Bäckagård, Gällared sn och Örnatorpet, Århult, Ullared sn, g 1788 m

69. Britta Toresdtr, f 1762 Bäckagård, Gällared sn, d 1826 Linnesås,

70. Anders Larsson, f 1762 Bråtagärde, Gällared sn, g m

71. Pernilla Larsdtr, f 1770 Tornared, Gällared sn, d 1831,

72. Magnus Pålsson, f 1767 Lia, Fagered sn, d 1858 Vräk, Ullared sn, åbo där, g 1796 m

73. Maria Bartelsdtr, f 1776 Torp, Ullared sn, d 1847 Vräk,

74. Nils Börgesson, f 1778 Barkhult 2 (St B), Källsjö sn, d 1820 Torp, Ullared sn, åbo där, g 1803 m

75. Katarina Jonsdtr, f 1778 Hulta, Ullared sn,

76. Elias Karlsson, f 1785 Ansarebo, Fagered sn, d 1868 Obbhult, Fagered sn, åbo där, g 1808 m

77. Edela Svensdtr, f 1773 Obbhult, d 1842 Obbhult,

78. Bengt Svensson, f 1781 Obbhult, Fagered sn, d 1860 Hårsared, Fagered sn, åbo där, sockenskräddare, g 1824 m

79. Anna Persdtr, f 1797 Mossen, Svartrå No 8, Svartrå sn, d 1876 Hårsared,

112. Kasper Jönsson, f 1796 Björkhult, Fagered sn, d 1851 Björkhult, åbo där, g 1824 m

113. Kerstin Olofsdtr, f 1797 Slåbo, Torestorp sn, d 1867 Björkhult,

114. Magnus Jönsson, f 1801 Bokhult, Fagered sn, d Bokhult, åbo där, g 1828 m

115. Britta Olofsdtr, f 1804 Holma, Källsjö sn, d Bokhult,

116. Andreas Johansson Färdig, f 1791 Norra Hults soldattorp, Burseryd sn (F), d 1862, åbo Älvshult, Älvsered sn, tidigare soldat på Strömma soldattorp, bott Torestorp sn, g(1) 1817 m

117. Kristina Svensdtr, f 1794 Älmhult, Mjöbäck sn,

118. Johannes Larsson, f 1759 torpet Bokhuset, Joarsbo, Gunnarp sn, g 1793 m

119. Lisken Bengtsdtr, f 1764 V Ögärdet, Gunnarp sn,

120. Johannes Svensson, f 1802 Lindsbo, Mjöbäck sn, åbo där, g 1826 m

121. Inger Svensdtr, f 1798 Krogsered 2,

122. Sven Andersson, f 1779 Vinterhylte, Fagered sn, d 1853 Barkhult 1 (Lilla B), Källsjö sn, åbo där, g 1800 m

123. Helena Ingemarsdtr, f 1777 Barkhult 1, d 1852 Barkhult 1,

124. Sven Johannesson, f 1804 Alasjö, Ullaredsn, d 1862 Klitten, Fagered sn, åbo där, g 1828 m

125. Anna Britta Johannesdtr, f 1803 Klitten, d 1874 Klitten,

126. Nils Larsson, f 1778 Tofta, Fagered sn, d 1856 Lyssebäck, Fagered sn, åbo där, g(2) 1827 m

127. Pernilla Larsdtr, f 1797 Y Höghult, Gunnarp sn, d 1874 Lyssebäck,

 

Generation VII

128. Tore Olofsson, f 1714 Lia, Fagered sn, d 1781 Gunneshus, Gällared sn, åbo Skälstorp, Gällared sn och Lia, g 1736 m

129. Kerstin Olofsdtr, f Haxered, Gällared sn, d 1795 Skog, Gällared sn,

130. Sven Nilsson, f 1723 Sutarebo, Ullared sn, d Gunlered, Gällared sn (?), åbo Ullared 2 Landbogården), Ullared sn, g 1751 m

131. Karin Torbjörnsdtr, f 1727 Ullared 2, d Gunlered, Gällared sn (?),

132. Sven Nilsson, f 1739 torpet Backen, Fagered sn, d 1818 torpet Backen, boende där, g 1762 m

133. Maria Larsdtr, f 1741 Krogsered 1, Fagered sn, d 1829 Övragärde, Fagered sn,

134. Bengt Svensson, f 1730 Torvhult, Fagered sn, d 1790 Övragärde, Fagered sn, åbo där, klockare, g 1754 m

135. Anna Torbjörnsdtr, f 1733 Övragärde, d 1791 Övragärde,

136. Olof Svensson, f Gunlered 2, Gällared sn, åbo Linnesås. Gällared sn, g 1758 m

137. Lena Jönsdtr, f Linnesås, Gällared sn,

138. Tore Arvidsson, f 1717 Kila 2, Gällared sn, åbo Bäckagård, Gällared sn, g 1759 m

139. Bengta Bengtsdtr, f 1733 Bäckagård, Gällared, d 1776 Bäckagård,

140. Lars Olofsson, f 1736 Gallagärde, Gällared sn, åbo Bråtagärde, Gällared sn, g 1760 m

141. Malin Gudmundsdtr, f 1731 Bråtagärde, Gällared sn,

142. Lars Hansson, f ca 1724, d 1774 Tornared, Gällared sn, åbo där, g m

143. Anna Persdtr, f 1731,

144. Paulus Jönsson, f 1740 Bosgård, Mjöbäck sn, d 1810 Lia, Fagered sn, åbo där, klockare, g 1766 m

145. Kristina Gudmundsdtr, f 1744 Syrhult, Gällared sn, d 1820 Lia,

146. Bartel Persson, f ca 1726 Kogstorp (?), Svartrå sn (?), d 1804 Vräk, Ullared sn, åbo där, tidigare Torp, Ullared sn, g (2) 1776 m

147. Ingeborg Ingelsdtr, f 1739 Tranabo, Ullared sn, d 1809 Vräk,

148. Börge Jönsson, f 1744 Alasjö, Ullared sn, d 1817 Torp, Ullared sn, åbo där, tidigare Barkult 2, Källsj sn, klockare i Ullared , g 1774 m änkan

149. Britta Olofsdtr, f 1748 Barkhult 2, Källsjö sn, d 1830 Torp,

150. Jon Toresson, f 1753 Skammerhult, Nösslinge sn, d 1831 Egnared 1, Källsjö sn, åbo där, tidigare Hulta, Källsjö sn, g 1777 m

151. Anna Börgesdtr, f 1753 Hulta, Källsjö sn, d 1832 Egnared 1,

152. Karl Persson, f 1754 Y Moghult, Mjöbäck sn, d 1836 Ansarebo, Fagered sn, åbo där, g 1779 m

153. Inger Eriksdtr, f 1753 Ansarebo, d 1830 Ansarebo,

154. Sven Jönsson, f 1731 Y Höghult, Gunnarp sn, d 1811 Obbhult, Fagered sn, åbo där, g 1769 m

155. Kristina Andersdtr, f 1747 Ullared 1, Ullared sn, d 1803 Obbhult,

156. = 154.

157. = 155.

158. Per Andersson, f ca 1756 Vinberg sn?, d 1836 torpet Mossen, Svartrå No , Svartrå sn, boende där, g m

159. Ingrid Persdtr, f 1761, d 1827 torpet Mossen,

224. Jöns Karlsson, f 1749 Åhs, Fagered sn, d 1818 Björkhult, Fagered sn, åbo där, g(1) 1783 m

225. Lisa Larsdtr, f 1765 Björkhult, d 1806 Björkhult,

226. Olof Olofsson, f ca 1756 Slåbo, Torestorp sn, d 1800 Slåbo, åbo där, g m

227. Ingierd Arvidsdtr, f ca 1756 Torestorp sn, d 1819 Slåbo,

228. Jöns Andersson, f 1770 Bokhult, Fagered sn, d 1851 Bokhult, åbo där, g 1793 m

229. Anna Nilsdtr, f 1772 Listarebygd, Gunnarsjö sn, d 1840 Bokhult,

230. Olof Andersson, f 1775 Holmen, Källsjö sn, d 1849 Gläsbacka, Ullared sn, åbo där, tidigare Holma, Källsjö sn, g ? m

231. Anna Andersdtr, f 1781 Holma, Källsjö sn, d 1849 Gläsbacka,

232. Johannes Mörk, f 1761 soldattorpet, Norra Hult, Burseryd sn (F), d ca 1808 (drunknade på Gotland), Soldat,

233. Helena Jakobsdtr, f 1761 torpet Ladulyckan, Oxebo, Villstad sn (F), d 1828 Röshults soldattorp, Burseryd sn,

234. Sven Andersson, f 1754 Snärsås, Mjöbäck sn, d 1837 Älmhult, Mjöbäck sn, åbo där, g m

235. Pernilla Persdtr, f 1762 Älmhult, d 1832 Älmhult,

236. Lars Persson, f ca 1725, boende torpet Bokhuset, Joarsbo, Gunnarp sn, g m

237. Britta Johannesdtr, f ca 1730,

238. Bengt Olofsson, f 1712 Västra Ögärdet, Gunnarp sn, åbo Västra Ögärdet, g(2) 1757 m

239. Ingeborg Svensdtr, f 1734 Y Ekängen, Gunnarp sn, d 1804 Västra Ögärdet,

240. Sven Bengtsson, f 1765 Stenhult, Mjöbäck sn, d 1835 Hylte, Mjöbäck sn, åbo Lindsbo, tidigare St Brostorp, g m

241. Annika Johannesdtr, f 1765 Torkilsered?, Älvsered sn, d 1842 Hylte,

242. Sven Mårtensson, f 1762 Krogsered 2, Fagered sn, d 1845 Krogsered 2, åbo där, g 1798 m

243. Britta Karlsdtr, f 1769 Bösteshult 4, Fagered sn, d 1840 Krogsered 2,

244. Anders Bengtsson, f ca 1707, d 1787 Vinterhylte, Fagered sn, åbo där, g(2) m

245. Gunnel Olofsdtr, f ca 1727, d 1811 Kvarnagärde, Källsjö sn,

246. Ingemar Larsson, f 1740 Barkhult 1, Källsjö sn, d 1800 Barkhult 1, åbo där, g 1765 m

247. Bengta Helgesdtr, f 1746 Barkhult 1, d 1800 Barkhult 1,

248. Johannes Nilsson, f 1764 Ammås 2, Ullared sn, d 1834 Alasjö, Ullared sn, åbo där, g 1789 m

249. Inger Larsdtr, f 1772 Alasjö, Ullared sn,

250. Johannes Toresson, f 1762 Skammerhult, Nösslinge sn, d 1839 Klitten, Fagered sn, åbo där, g 1792 m

251. Annika Olofsdtr, f 1766 Klitten, d 1820 Klitten,

252. Lars Nilsson, f 1750 Bäckarp, Fagered sn, d 1787 Tofta, Fagered sn, åbo där, g 1775 m

253. Kerstin Bengtsdtr, f 1751 Tofta, d 1836 Tofta,

254. Lars Kristiansson, f 1760 Assersgård, Gunnarp sn, d 1808 Y Höghult, Gunnarp sn, åbo där, g(2) 1794 m

255. Britta Persdtr, f 1769 Lyssebäck, Fagered sn,

 

Generation VIII

256. Olof Larsson, f ca 1664, d 1719 Lia, Fagered sn, åbo där, g(2) 1706 m

257. Gunnel Nilsdtr, f ca 1677 Bäckarp, Fagered sn, d 1753 Lia,

260. Nils Gunnarsson, f ca 1696 Sutarebo, Ullared sn, d 1768 Ullared 2, Ullared sn, åbo Sutarebo, g 1719 m

261. Karin Nilsdtr, f 1688 Skärshult, Ullared sn, d 1759 Sutarebo,

262. Torbjörn Svensson, f ca 1691, d 1778 Ullared 1, Ullared sn, åbo där, tidigare sockenskomakare och åbo Ullared 2, g(1) 1715 m

263. Bengta Larsdtr, f 1689 Ullared 2, Ullared sn, d 1761 Ullared 2,

264. Nils Svensson, f ca 1700, d 1759 torpet Backen, Fagered sn, boende där, g 1731 m

265. Anna Nilsdtr, f ca 1699, d 1783 torpet Backen,

266. Lars Hansson, f ca 1704, d 1767 Krogsered 1, Fagered sn, åbo där, g 1735 m

267. Karin Svensdtr, f ca 1712, d 1773 Krogsered 1,

268. Sven Björnsson, f 1699 Torvhult, Fagered sn, d 1772 Torvhult, åbo där, g 1728 m

269. Elin Bengtsdtr, f ca 1700 Barkhult, Svartrå sn, d 1769 Torvhult,

270. Torbjörn Bengtsson, f ca 1699 Mahult, Älvsered sn, d 1738 Övragärde, Fagered sn, åbo där, tidigare Guarp, Fagered sn, g 1722 m

271. Cecilia Persdtr, f 1693 Guarp, Fagered sn, d 1756 Övragärde,

272. Sven Mårtensson, åbo Gunlered 2, Gällared sn, g m

273. NN

274. Jöns Jönsson, åbo Linnesås, Gällared sn, g m

275. NN

276. Arvid Toresson, åbo Kila, Gällared sn, g m

277. NN

278. Bengt Toresson, åbo Bäckagård, Gällared sn, g m

279. NN

280. Olof Larsson, åbo Gallagärde, Gällared sn, g m

281. NN

282. Gudmund Andersson, åbo Bråtagärde, Gällared sn, g m

283. Anna Andersdtr, f ca 1700, d 1758 Bråtagärde,

288. Jöns Andersson, Åbo Bosgård, Mjöbäck sn, g 1736 m

289. Britta Matsdtr, d 1789 Bosgård,

290. Gudmund Bengtsson, f ca 1708 Skälstorp, Gällared sn, d 1781 Lia torp, Fagered sn, åbo Syrhult, Gällared sn, g 1738 m

291. Ingierd Gudmundsdtr, f ca 1700 Syrhult, Gällared sn,

292. Per Bengtsson, f Kogstorp?, Svartrå sn, åbo Kogstorp, g 1721 m

293. Kerstin Helgesdtr, f Nösslinge sn,

294. Ingel Larsson, f ca 1715, d 1800 Tranabo, Ullared sn, åbo där, g ? M

295. Karin Nilsdtr, f 1722 Tranabo, Ullared sn , d 1777 Tranabo,

296. Jöns Eskilsson, f 1713 Fare 1, Fagered sn, d 1772 Sjö, Ullared sn, åbo där, tidigare Alasjö, Ullared sn och Torvhult, Fagered sn, g 1741 m

297. Börta Eskilsdtr, f 1714 Släryd, Svartrå sn, d 1777 Sjö,

298. Olof Persson, f 1704 Ängasjö, Källsjö sn, d Barkhult 2, Källsjö sn, åbo där, g 1746 m änkan

299. Börta Torbjörnsdtr, f 1713 Hallabro, Källsjö sn, d 1778 Barkhult 2,

300. Tore Jönsson, f ca 1727 Karl Gustav sn, d 1788 Skammerhult, Nösslinge sn, åbo där, g 1753 m

301. Annika Larsdtr, f 1733 Skammerhult, d 1819 Skammerhult,

302. Börge Björnsson, f ca 1700 Karl Gustav sn(?), d 1788 Hulta, Källsjö sn, åbo där, g 1738 m

303. Cecilia Larsdtr, f 1719 Hulta, Källsjö sn, d 1791 Hulta,

304. Per Mårtenson, f 1722 Ö Moghult, Mjöbäck sn, d 1787 Hårsared, Fagered sn, åbo där, tidigare Ö Moghult, Mjöbäck sn, g 1747 m

305. Anna Karlsdtr, f 1722 Annelsered, Mjöbäck sn, d 1799 Hårsared,

306. Erik Mårtensson, f ca 1708 Ö Moghult, Mjöbäck sn, d 1785 Ansarebo, Fagered sn, åbo där, g 1741 m

307. Elin Bengtsdtr, f 1723 Ansarebo, d 1787 Ansarebo,

308. Jöns Erlandsson, f 1705 Y Höghult, Gunnarp sn, d 1783 Obbhult, Fagered sn, åbo där, tidigare Y Höghult, Gunnarp sn, g 1725 m

309. Elin Andersdtr, f 1704 Hässlehult, Fagered sn, d 1770 Obbhult,

310. Anders Hansson, f ca 1702 Kogstorp, Svartrå sn, d 1769 Ullared 1, Ullared sn, åbo där, g(2) 1741 m

311. Kerstin Olofsdtr, f ca 1713 Spetsebo (?), Gällared sn, d 1798 Ullared 1,

448. Karl Jönsson, f 1722 Moatånga, Karl Gustav sn, d 1796 Åhs, Fagered sn, åbo där, g 1744 m

449. Britta Andersdtr, f 1722 Åhs, d 1783 Åhs,

450. Lars Larsson, f 1724 Björkhult, Fagered sn, d 1782 Björkhult, åbo där, g(1) 1752 m

451. Ingierd Bengtsdtr, f 1733, d 1812 Björkhult,

452. Olof Jönsson, f ca 1727 Torestorp sn, d 1792 Slåbo, Torestorp sn, åbo där, g m

453. Anna Erlandsdtr, f ca 1730,

456. Anders Larsson, f 1742 Hällenäs, Gunnarsjö sn, d 1831 Bokhult, Fagered sn, åbo där, g 1766 m

457. Maria Persdtr, f 1745 Toppered, Älvsered sn, d 1798 Bokhult,

458. Nils Andersson, f 1743 Bro, Gunnarsjö sn, d 1814, g m

459. Ingrid Jönsdtr, f 1741 Listarebygd, Gunnarsjö sn, d 1820,

460. Anders Larsson, f 1745 Holmen, Källsjö sn, åbo Holmen, g 1764 m

461. Britta Andersdtr, f Tingsås, Rolfstorp sn,

462. Anders Torbjörnsson, f 1753 Holma, Källsjö sn, d 1831 Holma, åbo där, g 1775 m

463. Johanna Elisabet Wallin, f 1750 Tölö sn, d 1824 Holma,

466. Jakob Jönsson, f 1733, boende torpet Ladulyckan, Oxebo, Villstad sn (F),

467. Johanna Larsdtr, f 1737,

468. Anders Persson, åbo Snärsås, Mjöbäck sn, g(1) m

469. Ingeborg Persdtr, f ca 1736, d 1763 Snärsås,

470. Per Eriksson, f 1726 Älmhult, Mjöbäck sn, d 1806 Älmhult, åbo där, g(2) 1758 m

471. Anna Andersdtr, f 1737 Vrängebo, Mjöbäck sn, d 1813 Älmhult,

476. Olof Larsson, f ca 1681 Höga Djuparp, Gunnarp sn, d 1754 Västra Ögärdet, Gunnarp sn, åbo där, g 1703 m

477. Kerstin Bengtsdtr, f ca 1681 Gåsekila, Mårdaklev sn, d 1752 Västra Ögärdet,

478. Sven Olofsson, f 1699 Ö Ekängen, Gunnarp sn, d 1774 Kornarp, Gunnarp sn, åbo där, tidigare Yttre Ekängen, Gunnarp sn, g(2) 1730 m

479. Anna Månsdtr, f 1708 Årnahylte, Gunnarp sn, d 1774 Kornarp,

480. Bengt Eriksson, f ca 1730 Brostorp?, Mjöbäck sn, åbo Stenhult, Mjöbäck sn,

481. Elin Svensdtr

482. Johannes Svensson, åbo? Torkilsered, Älvsered sn, g m

483. NN

484. Mårten Svensson, f 1727 St Brostorp, Mjöbäck sn, d 1810 Krogsered 2, Fagered sn, åbo där, g 1753 m

485. Ingeborg Olofsdtr, f 1730 Bokhult, Fagered sn, d 1816 Krogsered 2,

486. Karl Olofsson, f 1747 Bösteshult 4, Fagered sn, d 1821 Bösteshult 4, åbo där, g(1) 1764 m

487. Anna Larsdtr, f ca 1733 Fare 2, Fagered sn, d 1798 Bösteshult 4,

492. Lars Börgesson, f 1695 Havhult, Fagered sn, d 1765 Barkhult 1, Källsjö sn, åbo där, g(2) 1735 m

493. Maria Nilsdtr, f ca 1705, d 1754 Barkhult 1,

494. Helge Larsson, f 1703 Barkhult 1, Källsjö sn, d f hustrun, åbo Barkhult 1, klockare, g 1729 m

495. Anna Toresdtr, f ca 1707 Skammerhult (?), Nösslinge sn, d 1787 Barkhult 1,

496. Nils Jonsson, f 1722 Dughult, Ullared sn, d 1790 Ammås 2, Ullared sn, åbo där, tidigare Flähult, g (2) m änkan

497. Annika Svensdtr, f 1730 L Backa, Gällared sn, d 1813 Ammås 2,

498. Lars Persson, f 1751 Alasjö, Ullared sn, d före 1785, åbo där, klockare, g 1770 m

499. Kerstin Svensdtr, f 1745 Ö Flahult, Gunnarsjö, sn, d 1830 Alasjö, Ullared sn,

500. = 300.

501. = 301.

502. Olof Andersson, f 1741 Klitten, Fagered sn, d 1802 Klitten, åbo där, fjärdingsman, g 1761 m

503. Britta Jönsdtr, f 1734 Y Höghult, Gunnarp sn, d 1804 Klitten,

504. Nils Larsson, f 1711 Bäckarp, Fagered sn, d 1770 Bäckarp, åbo där, g(1) 1741 m

505. Anna Larsdtr, f 1712 Obbhult, Fagered sn, d 1759 Bäckarp,

506. Bengt Persson, f 1716 Tofta, Fagered sn, d 1787 Tofta, åbo där, g 1746 m

507. Anna Andersdtr, f 1717 Lunnagård, Gunnarp sn, d 1785 Tofta, Fagered sn,

508. Kristian Persson, f 1736 Lunnagård, Gunnarp sn, åbo Assersgård, Gunnarp sn, g 1759 m änkan

509. Gunnel Bengtsdtr, f 1732 Assersgård,

510. Per Bengtsson, f 1723 torpet Intorp, Fagered sn, d 1771 Lyssebäck, Fagered sn, åbo där, g 1748 m

511. Helena Eskilsdtr, f 1726 Lyssebäck, d 1791 Lyssebäck,

 

Generation IX

514. Nils Larsson, f ca 1640, d 1711 Bäckarp, Fagered sn, åbo där, g(1) m

515. NN, d ca 1676 Bäckarp,

520. Gunnar Nilsson, f ca 1656 Sutarebo, Ullared sn, d 1727 Sutarebo, åbo där, g ca 1693 m

521. Bengta, f ca 1648,

522. Nils Andersson, d ca 1698 Skärshult, Ullared sn, åbo där, g m

523. Ingeborg Andersdtr, f ca 1651, d 1729 Skärshult,

526. Lars Jönsson, f ca 1647, d 1720 Ullared 2, Ullared sn, åbo där, g m

527. Karin Andersdtr, f ca 1645, d 1720 Ullared 2,

536. Björn Svensson, f ca 1663 Torvhult, Fagered sn, d 1726 Torvhult, åbo där, g(1) 1688 m

537. Cecilia Nilsdtr, f ca 1670 Bäckarp, Fagered sn, d 1705 Torvhult,

540. Bengt Arvidsson, f ca 1666 Mahult, Älvsered sn, d 1738 Mahult, åbo Mahult, g m

541. NN

542. Per Larsson, f ca 1664 Guarp, Fagered sn, d 1746 Guarp, åbo där, g 1688 m

543. Malin Olofsdtr, f ca 1666 Skallefälle, Nösslinge sn, d 1738 Guarp,

544. Mårten Svensson, åbo Gunlered 2, Gällared sn, g m

545. NN

560. Lars Andersson

561. NN

578. Mats Björnsson, f ca 1666, d 1758,

579. NN

580. Bengt Börgesson, f ca 1667 Skälstorp 2, Gällared sn, d 1753 Skälstorp 2, åbo där, g m

581. Ingierd, f ca 1663, d 1747 Skälstorp 2,

582. Gudmund Jeppesson, f ca 1672, d 1749 Syrhult, Gällared sn, åbo där, g m

583. Oller, f ca 1666, d 1750 Syrhult,

586. Helge Nilsson, f Bokhult, Nösslinge sn, g m

587. Anna Andersdtr, f Ögården, Nösslinge sn,

590. Nils Jönsson, f ca 1696, d 1764 Tranabo, Ullared sn, åbo där, g (1) 1721 m

591. Ingeborg Andersdtr, f ca 1679, d 1737 Tranabo,

592. Eskil Jönsson, d 1716 Fare 1, Fagered sn, åbo där, g 1712 m

593. Ingeborg Persdtr, f ca 1680 fare 1, d 1725 Fare 1,

596. Per Olofsson, f ca 1671 Tornared 1, Källsjö sn, d 1751 Ängasjö, åbo där, g 1699 m

597. Börta Persdtr, f ca 1673, d 1738 Ängasjö,

598. Torbjörn Olofsson, f ca 1670 Tornared 1, Källsjö sn, d 1734 Hallabro, Källsjö sn, åbo där, tidigare Ängasjö, g 1695 m

599. Elin Toresdtr, f ca 1671 Berg, Källsjö sn, d 1751 Hallabro,

602. Lars Olofsson, f ca 1698 Skammerhult, Nösslinge sn, d 1782 Skammerhult, åbo där, g 1726 m

603. Britta Persdtr, f 1706 Hjärtared 2, Ullared sn, d 1773 Skammerhult,

606. Lars Persson, f ca 1663 Hulta, Källsjö sn, d 1736 Hulta, åbo där, g 1702 m

607. Börta Helgesdtr, f ca 1682 Holma, Källsjö sn, d 1762 Hulta,

608. Mårten Larsson, f ca 1679, d 1746 Ö Moghult, Mjöbäck sn, åbo där, g m

609. Börta, f ca 1677, d 1733 Ö Moghult,

610. Karl Karlsson, f ca 1692 Annelsered, Mjöbäck sn, d 1765 Annelsered, åbo där, g 1717 m

611. Maria Johansdtr Valler, f ca 1683 , d 1752 Annelsered,

612. = 608.

613. = 609.

614. Bengt Götarsson, f ca 1671 Ansarebo, Fagered sn, d 1757 Ansarebo, åbo där, g 1715 m

615. Gunnel Larsdtr, f 1693 Guarp, Fagered sn, d 1763 Ansarebo,

616. Erland Arvidsson, f ca 1655 Slätthult, Gunnarp sn, d 1722 Y Höghult, Gunnarp sn, åbo där, g m

617. Anna Jönsdtr, f Y Höghult?, Gunnarp sn,

618. Anders Bengtsson, f ca 1682 Arvidstorp, Fagered sn, d 1742 Arvidstorp, åbo där, tidigare Hässlehult, Fagered sn, g 1703 m

619. Kerstin Toresdtr, f ca 1680 Hässlehult, d 1738 Arvidstorp,

620. Hans Ambjörnsson, f Kogstorp, Svartrå sn, d 1719 Kogstorp, Svartrå sn, åbo där, g 1703 m

621. Johanna Larsdtr, f ca 1677, d 1727 Kogstorp,

626. = 618.

627. = 619.

896. Jöns Månsson, f ca 1681, d ca 1748 Moatånga, Karl Gustav sn(?), åbo där, tidigare Böke, Källsjö sn , g(2) 1715 m

897. Börta Jönsdtr, f ca 1677, d ca 1760 Moatånga,

898. Anders Eriksson Lind, f ca 1678, d 1751 Åhs, Fagered sn, åbo där, g 1722 m

899. Gunnel Persdtr, f 1692 Havhult, Fagered sn, d 1763 Åhs,

900. Lars Svensson, f ca 1695 Björkhult, Fagered sn, d 1780 Björkhult, åbo där, g 1719 m

901. Gunnel Persdtr, f 1692 Guarp, Fagered sn, d 1767 Björkhult,

902. Bengt Persson, f ca 1700, d 1773 Mölnegärde, Fagered sn, åbo där, tidigare ?, g m

903. Anna Larsdtr, f ca 1705, d 1771 Mölnegärde,

912. Lars Bengtsson, f 1713 Närå, Gunnarsjö sn, åbo Hällenäs, Gunnarsjö sn, g 1733 m

913. Karin Bengtsdtr, f L Backa, Öxabäck sn,

914. Per Svensson, f ca 1709, d 1786 Bokhult, Fagered sn, åbo där, tidigare Strömma torp och Toppered, Älvsered sn, g 1735 m

915. Rörta Eriksdtr, f 1714 Älmhult, Mjöbäck sn, d 1791 Bokhult,

916. Anders Månsson Ulfbane, d före 1782, skogvaktare, åbo Björkås och Bro, Gunnarsjö sn, g 1724 m

917. Börta Henriksdtr, f ca 1700 Björkås?, Gunnarsjö sn, d 1782 Bro,

918. Jon Toresson, f 1708 Listarebygd, Gunnarsjö sn, d 1768 Listarebygd, åbo där, g m

919. Anna Eriksdtr, f 1707 Botared?, Gunnarsjö sn, d 1790 Listarebygd,

920. Lars Andersson, f ca 1682, d 1761 Holmen, Källsjö sn, åbo där, g(2) 1743 m

921. Anna Svensdtr, f ca 1710, d 1785 Holmen,

924. Torbjörn Markusson, f 1726 Holma, Källsjö sn, d 1796 Holma, åbo där, g 1752 m

925. Annika Nilsdtr, f ca 1726 Hakared, Karl Gustav sn, d 1806 Holma,

926. Jonas Wallin, f ca 1718 Prästgården, Ljungby sn, d 1785 Kungsäter sn, komminister Fagereds Pastorat, g(1) 1746 m

927. Anna Elisabet Bagge, f ca 1718 Prästgården, Fagered sn,

940. Erik Persson, f ca 1682 Älmhult, Mjöbäck sn, d 1754 Älmhult, åbo där, g m

941. NN

942. Anders Bengtsson, f ca 1703, d 1763 Vrängebo, Mjöbäck sn, åbo där, g m

943. NN

952. Lars Svensson, f ca 1651 Höga Djuparp, Gunnarp sn, d 1707 Höga Djuparp, åbo där, g m

953. Karin Olofsdtr, f ca 1657, d 1716 Höga Djuparp,

956. Olof Torbjörnsson, f ca 1659, d 1751 Ö Ekängen, Gunnarp sn, åbo där, g 1698 m

957. Bengta Jönsdtr, f ca 1662, d 1750 Ö Ekängen,

958. Måns Andersson, f ca 1681, d 1759 Årnahylte, Gunnarp sn, åbo där, g 1705 m

959. Maria Eriksdtr, f ca 1674 Yttre Hult, Gunnarp sn, d 1755 Årnahylte,

968. Sven Jonsson, f ca 1684, d 1749 St Brostorp, Mjöbäck sn, åbo där, g m

969. Anna

970. Olof Jönsson, d Krogsered 2, Fagered sn, åbo där, tidigare Bokhult, g 1725 m

971. Elin Bengtsdtr, f 1698 Krogsered 2, d 1776 Krogsered 2,

972. Olof Larsson, f 1712 Mölnegärde, Fagered sn, d 1772 Bösteshult 4, Fagered sn, åbo där, g 1743 m

973. Karin Eriksdtr, f 1714 Bösteshult 4, d 1785 Bösteshult 4,

974. Lars Torbjörnsson, f 1697 Fare 2, Fagered sn, d 1772 Fare 2, åbo där, g(1) 1717 m

975. Börta Andersdtr, f 1690 torpet Skogen, Fagered sn, d 1750 Fare 2,

984. Börge Larsson, f ca 1661 Havhult, Fagered n, d 1735 Havhult, åbo där, g(1) 1691 m

985. Börta Olofsdtr, f ca 1668 Bösteshult 1, Fagered sn, d 1699 Havhult,

988. Lars Nilsson, f ca 1660 Barkhult 1, Källsjö sn, d 1728 Barkhult 1, åbo där, g(2) 1720 m

989. Malin Bengtsdtr, f ca 1679 Kåsagård, Svartrå sn, d 1751 Barkhult 1,

992. Jon Olofsson, f 1701 Dughult, Ullared sn, d 1762 Ammås 2, Ullared sn, åbo Dughult, g 1722 m

993. Börta Nilsdtr, f ca 1683 Skärshult, Ullared sn, d 1751 Dughult,

994. Sven Olofsson, f ca 1706, d ca 1779 L Backa, Gällared sn, åbo där, g m

995. Anna Olofsdtr, f ca 1704, d ca 1790 L Backa,

996. Per Larsson, f 1706 Hulta, Källsjö sn, d 1765 Hjärtared 1, Ullared sn, åbo där, tidigare Alasjö, Ullared sn, ringklockare, nämndeman, "Store-Per", g ? M

997. Kerstin Jönsdtr, f ca 1705, d 1780 i Alasjö, Ullared sn,

998. Sven Bengtsson, f ca 1715 Hjeltaljunga, Kungsäter sn, d 1753 Ö Flahult, Gunnarsjö sn, åbo där, g m

999. Ingeborg Svensdtr, f 1723 Flahult, Gunnarsjö sn, d 1753 Ö Flahult,

1004. Anders Olofsson, f ca 1677, d 1759 Klitten, Fagered sn, åbo där, g(2) m

1005. Karin Andersdtr, f ca 1707, d 1782 Klitten,

1006. = 308.

1007. = 309.

1008. Lars Nilsson, f ca 1674 Bäckarp, Fagered sn, d 1727 Bäckarp, åbo där, g m

1009. Börta Andersdtr, f ca 1682, d 1752 Bäckarp,

1010. Lasse Olofsson, f ca 1657 Ålarp, Fagered sn, d 1749 Obbhult, Fagered sn, åbo där, g(2) ca 1701 m

1011. Börta Jönsdtr, f ca 1681, d 1747 Obbhult,

1012. Per Nilsson, f ca 1676 Tofta, Fagered sn, d 1765 Tofta, åbo där, g(2) 1715 m

1013. Bengta Helgesdtr, f ca 1679 Kullen, Ullared sn, d 1752 Tofta,

1014. Anders Jönsson, f ca 1666 Lunnagård, Gunnarp sn, d 1730 Lunnagård, åbo där, g 1695 m

1015. Börta Svensdtr, f ca 1662 Gunnarp 4, Gunnarp sn, d 1739 Lunnagård,

1016. Per Jönsson, f 1714 Lunnagård, Gunnarp sn, d 1783 Breshult, Gunnarp sn, åbo Lunnagård och Y Torsjö, Gunnarp sn, g 1735 m

1017. Ingierd Torstensdtr, f 1705 Torp, Ullared sn, d 1776 Breshult,

1018. Bengt Andersson, f ca 1699, d 1773 Assersgård, åbo där, g m

1019. Anna Olofsdtr, d 1773 Assersgård,

1020. Bengt Pålsson-Boman, f ca 1675 Kvighult, Fagered sn, d 1735 torpet Intorp, Fagered sn, Ryttare. Bott Kvighult, Fagered sn och Egnared 2, Källsjö sn samt torpet Intorp , g m

1021. Ingeborg Persdtr, f ca 1680, d 1755 torpet Intorp,

1022. Eskil Jonsson, f 1704 Hallestorp, Fagered sn, d 1746 Lyssebäck, Fagered sn, åbo där, g 1725 m

1023. Börta Jonsdtr, f 1689 Hackarp, Fagered sn, d 1756 Lyssebäck,

 

Generation X

1040. Nils Nilsson, d Sutarebo, Ullared sn, åbo där, g m

1041. Börta

1072. Sven Björnsson, f ca 1625 Torvhult, Fagered sn, d 1699 Torvhult, åbo där -1663, g m

1073. NN

1074. = 514.

1075. = 515.

1080. Arvid, åbo Mahult, Älvsered sn, g m

1081. NN, f ca 1641, d 1717 Mahult,

1086. Olof Larsson, d ca 1686, åbo Skallefälle, Nösslinge sn, g m

1087. Inger Larsdtr

1160. Börge Olofsson, åbo Skälstorp 2, Gällared sn, g m

1161. NN

1180. Jöns, åbo Århult, Ullared sn (?), g m

1181. Karin

1186. Per Arvidsson, f ca 1654, d 1726 Fare 1, Fagered sn, åbo där, g ca 1682 m änkan

1187. NN

1192. Olof Olofsson, f ca 1638 Tornared 1, Källsjö sn, d 1694 Tornared 1, åbo där, g(1) m

1193. NN

1196. = 1192.

1197. = 1193.

1198. Tore Björnsson, f ca 1636 Berg, Källsjö sn, d 1693 Berg, åbo Boa, Fagered sn, g(2) ca 1680 m

1199. NN

1204. Olof Nilsson, f Skammerhult, Nösslinge sn, d 1721 Skammerhult, åbo där, g 1696 m

1205. Ingeborg Andersdtr, f ca 1672 Hulta, Källsjö sn, d 1723 Skammerhult, Nösslinge sn,

1206. Per Olofsson, f ca 1676 Hjärtared 2, Ullared sn, d 1755 Hjärtared 2, åbo där, g ca 1705 m

1207. Börta Jönsdtr, f ca 1682, d 1769 Hjärtared 2,

1212. Per Larsson, f ca 1633 Hulta, Källsjö sn, d 1699 Hulta, åbo där, g(1) m

1213. NN

1214. Helge Andersson, f ca 1651 Holma, Källsjö sn, d 1709 Holma, åbo där, g ca 1687 m

1215. Anna Torbjörnsdtr, f ca 1652 Äspenäs, Ullared sn, d 1729 Holma,

1228. Götar Larsson, f ca 1633 Fjällesjö 1, Fagered sn, d 1718 Hässlehult, Fagered sn, åbo där, tidigare L Fjällesjö och Ansarebo, Fagered sn, g (1) m

1229. NN

1230. Lars Larsson, f ca 1645, d 1714 Guarp, Fagered sn, åbo där, g m

1231. Ingrid Toresdtr, f ca 1662, d 1715 Guarp,

1232. Arvid Jönsson, åbo Slätthult, Gunnarp ns, g m

1233. Börta Andersdtr, f ca 1619, d 1697 Slätthult,

1236. Bengt Svensson, f ca 1661, d 1721 Arvidstorp, Fagered sn, åbo där, g m

1237. Ingeborg Klasdtr, f ca 1660 Arvidstorp, d 1733 Mellangärde, Ullared sn,

1240. Ambjörn Jönsson, åbo Kogstorp, Svartrå sn, g m

1241. NN

1252. = 1236.

1253. = 1237.

1798. Per Björnsson, f ca 1665 Ålarp, Fagered sn, d 1729 Havhult, Fagered sn, åbo där, g 1691 m

1799. Ragnilla Larsdtr, f ca 1661 Havhult, d 1727 Havhult,

1800. Sven Larsson, åbo Björkhult, Fagered sn -1717, g 1695 m

1801. Anna Börgesdtr, f ca 1649, d 1729 Björkhult,

1802. = 542.

1803. = 543.

1824. Bengt Andersson, åbo Närå, Gunnarsjö sn, g m

1825. Börta Larsdtr

1830. = 940.

1831. = 941.

1834. Henrik Esbjörnsson, f ca 1669 L Ryd, Karl Gustav sn, d 1744 Björkås, Gunnarsjö sn, åbo där, g 1699 m

1835. Ingeborg Svensdtr, f ca 1681 Björkås, d 1722 Björkås,

1836. Tore Andersson, f ca 1665 Listarebygd, Gunnarsjö sn, d 1740 Listarebygd, åbo där, g 1699 m

1837. Ingrid Jonsdtr, f ca 1673 Ödsmåla, Kungsäter sn, d 1738 Listarebygd,

1848. Markus Persson, f 1695 Gullskinnsgärde, Källsjö sn, d 1757 Holma, Källsjö sn, åbo där, g 1720 m

1849. Karin Andersdtr, f ca 1680 Holma, d 1756 Holma,

1850. Nils Andersson, f 1691 Holma, Källsjö sn, åbo Hakared, Karl Gustav sn, g 1719 m

1851. Marta Nilsdtr, f ca 1696 Hakared, Karl Gustav sn, d ca 1771,

1852. Sören Andreasson Wallin, f 1681, d 1748 Ljungby sn, Kyrkoherde där, g(1) m

1853. Abela Maria Kraak, f ca 1681, d ca 1721,

1854. Nils Fredriksson Bagge, f ca 1673 Marstrand, d 1730 Fagereds Prästgård, Kyrkoherde där, g(2) m

1855. Johanna Elisabet Heil, f ca 1688, d 1770 Fagereds Prästgård,

1880. Per, f ca 1642, d 1726 Älmhult, Mjöbäck sn, åbo där, g m

1881. Gunnel, d 1712 Älmhult,

1904. Sven Larsson, f ca 1610, d 1694 Höga Djuparp, Gunnarp sn, åbo där, g m

1905. Gunnel Torstensdtr, f ca 1617, d 1700 Höga Djuparp,

1918. Erik Olofsson, f ca 1644, d 1710 Årnahylte, Gunnarp sn, åbo där, tidigare Yttre Hult, Gunnarp sn, g m

1919. Ingeborg Svensdtr, f ca 1650, d 1717 Årnahylte,

1940. Jöns, d 1729 Bokhult, Fagered sn, g m

1941. NN

1942. Bengt Olofsson, f ca 1672 Krogsered 2, Fagereds sn, d 1753 Krogsered 2, åbo där, g m

1943. Bengta Lalesdtr, f ca 1665 Mölnegärde, Fagered sn, d 1748 Krogsered 2,

1944. Lars Lalesson, f Mölnegärde, Fagered sn, d ca 1719 som soldat i fält, åbo Mölnegärde, g 1701 m

1945. Karin Olofsdtr, f ca 1673 Arvidstorp, Fagered sn, d 1746 Mölnegärde,

1946. Erik Svensson, f ca 1681, d 1758 Bösteshult 4, Fagered sn, åbo där, g 1712 m

1947. Börta Månsdtr, f ca 1682 Bösteshult 4, d 1762 Bösteshult 4,

1948. Torbjörn Månsson, f ca 1645, d 1712 Fare 2, Fagered sn, åbo där, g(2) m

1949. Ragnilla Larsdtr, f ca 1655 Fare 2, d 1719 Fare 2,

1950. Anders Ingemarsson, f Karl Gustav sn, åbo Fare 2, Fagered sn, tidigare boende torpet Skogen och Björkhult, Fagered sn, g(1) 1706 m

1951. Marta Björnsdtr, f torpet Skogen, Fagered sn, d ca 1709 Fare 2,

1968. Lars Bengtsson, d ca 1676 Havhult, Fagered sn, åbo där, g m

1969. Ingierd, d ca 1684 Havhult,

1970. Olof Andersson, f ca 1626, d 1698 Bösteshult 1, Fagered sn, åbo där, g m

1971. Ingeborg, f ca 1635, d 1720 Bösteshult 1,

1976. Nils Helgesson, f Barkhult 1, Källsjö sn, d ca 1686 Barkhult 1, åbo där, g m

1977. Ingeborg, d ca 1694,

1984. Olof Persson, f ca 1661 Dughult, Ullared sn, d 1738 Dughult, åbo där, g (1) 1690 m

1985. Ragnilla Götarsdtr, f ca 1662 Tornared 2, Källsjö sn, d 1708 Dughult,

1986. = 522.

1987. = 523.

1992. = 606.

1993. = 607.

1998. Sven Persson, f ca 1680 Flahult, Gunnarsjö sn, d 1765 Flahult, åbo där, g m

1999. Karin Björnsdtr, d 1753 Flahult,

2004. = 1204.

2005. = 1205.

2014. = 618.

2015. = 619.

2016. = 514.

2017. = 515.

2024. Nils Jönsson, f ca 1651, d 1728 Tofta, Fagered sn, åbo där, g m

2025. Kerstin Bengtsdtr, f ca 1660, d 1716 Tofta,

2026. Helge Persson, f ca 1657, d 1718 Kullen, Ullared sn, åbo där, g(1) ca 1681 m

2027. Gunnel Jönsdtr, f Kullen, d ca 1686 Kullen,

2028. Jöns Olofsson, f Lunnagård, Gunnarp sn, åbo Lunnagård, senare Åsebo, Mårdaklev sn, g m

2029. Anna Assmundsdtr, f Brokared Assmundsgård, Älvsered sn,

2030. Sven Jönsson, f ca 1650 Nedragärde, Källsjö sn, d 1701 Gunnarp 4, Gunnarp, åbo där, g m

2031. Elin Ambjörnsdtr, f ca 1632, d 1731 Gunnarp 4,

2032. Jöns Nilsson, f ca 1680 Lunnagård, Gunnarp sn, d 1746 Lunnagård, åbo där, g m

2033. Anna Larsdtr, f Lunnagård,

2034. Torsten Jönsson, f Gällared sn (?), åbo Torp, Ullared sn, g 1701 m änkan

2035. Kerstin Svensdtr, f ca 1675 Näs, Karl Gustav sn, d 1746 Torp,

2036. Anders, g m

2037. Malin, f ca 1664, d 1751 Assersgård, Gunnarp sn,

2040. Pål Andersson, f ca 1650 Nedragärde, Källsjö sn, d 1720 Kvighult, Fagered sn, åbo där, tidigare Nedragärde och Boa, Fagered sn, g ca 1677 m

2041. Karin Ivarsdtr, f ca 1653, d 1708 Kvighult,

2044. Jon Bengtsson, f ca 1644, d 1711 Hallestorp, Fagered sn, åbo där, tidigare Maa, Fagered sn, g(2) m

2045. Karin Eskilsdtr, f ca 1680, d 1715 Hallestorp,

2046. Jon Helgesson, f ca 1651 Hackarp, Fagered sn, d 1729 Lyssebäck, Fagered sn, åbo där, tidigare Hackarp, g(2) ca 1687 m

2047. Malin Hansdtr, f ca 1654, d 1739 Lyssebäck,

 

Generation XI

2144. Björn Svensson, f Torvhult, Fagered sn, d Torvhult, åbo där 1634-, g m

2145. NN

2384. Olof Jönsson, d ca 1683 Tornared 1, Källsjö sn, åbo där, g m

2385. NN

2392. = 2384.

2393. = 2385.

2396. Björn Torbjörnsson, åbo Berg, Källsjö sn 1615-41, g(2) m

2397. NN

2408. Nils Larsson, d ca 1703, åbo Skammerhult, Nösslinge sn, g m

2409. NN, d ca 1697,

2410. Anders Larsson, f ca 1642, d 1701 Hulta, Källsjö sn, åbo där, g m

2411. NN

2412. Olof Jönsson, f ca 1635 Hjärtared 2, Ullared sn, d 1722 Hjärtared 2, åbo där, g m

2413. Kerstin Ivarsdtr, f ca 1640, d 1717 Hjärtared 2,

2424. Lars Persson, f Hulta, Källsjö sn, d Hulta, åbo Hulta 1641-, g m

2425. NN

2428. Anders Persson, f ca 1608 Holma, Källsjö sn, d 1695 Holma, åbo Holma, g m

2429. NN, d ca 1681 Holma,

2474. Klas Matsson, f ca 1608 Arvidstorp, Fagered sn, d 1695 Arvidstorp, åbo där, g m

2475. Ragnilla Nilsdtr, f ca 1617, d 1718 Arvidstorp !!!,

2506. = 2474.

2507. = 2475.

3596. Björn Persson, f Ålarp, Fagered sn, d Ålarp, åbo där, g m

3597. NN

3598. = 1968.

3599. = 1969.

3606. = 1086.

3607. = 1087.

3610. Olof Andersson, f ca 1642 Arvidstorp, Fagered sn, d 1707 Arvidstorp, åbo där, g m

3611. Ragnilla Toresdtr?, f ca 1639, d 1697 Arvidstorp,

3630. = 1880.

3631. = 1881.

3696. Per Jönsson, f ca 1652 Gullskinnsgärde, Källsjö sn, d 1712 Gullskinnsgärde, åbo där, g(2) ca 1688 m

3697. Kerstin Olofsdtr, d Nösslinge sn (?),

3698. Anders Olofsson, f ca 1645 Holma, Källsjö sn, d 1726 Holma, åbo där, g ca 1681 m

3699. Marta Olofsdtr, f ca 1662, d 1698 Holma,

3700. = 3698.

3701. = 3699.

3702. Nils Toresson, f ca 1652, d ca 1718, åbo Hakared, Karl Gustav sn, g m

3703. Marta Toresdtr, f ca 1648, d ca 1719,

3704. Andreas Jonae Wallinus, f ca 1651, d ca 1721, Kyrkoherde Bokenäs, g m

3705. Jihanna Kristensdtr Wandal, f ca 1638, d ca 1730,

3706. Sven Kraak, Tullinspektör i Lund, g m

3707 NN

3708. Fredrik Nilsson Bagge, släkten väldokumenterad,

3710. Kasper Paulus Heil, f Halmstad, d ca 1702, Kyrkoherde Tvååker sn, g m

3711. Maria Elisabet Magirus, d ca 1723,

3884. Olof Nilsson, f ca 1644 Krogsered 2, Fagered sn, d 1709 Krogsered 2, åbo där, g(1) m

3885. NN

3886. Lale Svensson, f ca 1632, d 1715 Mölnegärde, Fagered sn, åbo där, g m

3887. Anna, f ca 1634, d 1702 Mölnegärde,

3888. = 3886.

3889. = 3887.

3890. = 3610.

3891. = 3611.

3894. Måns Jönsson, f ca 1648 Bösteshult 4, Fagered sn, d 1729 Bösteshult 4, åbo där, klockare, g m

3895. Anna Svensdtr, f ca 1645, d 1738 Bösteshult 4,

3896. Per Jönsson, f ca 1652 Gullskinnsgärde, Källsjö sn, d 1712 Gullskinnsgärde, åbo där, g m

3897. NN

3898. Lars Jönsson, f Fare 2, Fagered sn, d ca 1687 Fare 2, åbo där, g(1) m

3899. NN

3902. Björn Persson, d 1688 torpet Skogen, Fagered sn, boende där, g m

3903. NN

3952. Helge Larsson, åbo Barkhult 1, Källsjö sn, g m

3953. NN

3968. Per Olofsson, f ca 1626 Dughult, Ullared sn, d 1704 Dughult, åbo där, g(1) m

3969. NN, d ca 1673 Dughult,

3970. Götar Andersson, f ca 1629 Tornared 2, Källsjö sn, åbo där, g(1) m

3971. NN

3984. = 1212.

3985. = 1213.

3986. = 1214.

3987. = 1215.

3996. Per Andersson, f ca 1649, d 1731 Flahult, Gunnarsjö sn, åbo där, g m

3997. Karin Persdtr, f ca 1653, d 1743 Flahult,

4008. = 2408.

4009. = 2409.

4010. = 2410.

4011. = 2411.

4028. = 1236.

4029. = 1237.

4054. Jöns Börgesson, d ca 1681 Kullen, Ullared sn, åbo där, g m

4055. NN

4056. Olof Andersson, åbo Lunnagård, Gunnarp sn 1629, g m

4057. NN

4058. Assmund, åbo Brokared Assmundsgård, Älvsered sn, g m

4059. NN

4066. Lars Olofsson, f ca 1636 Lunnagård, Gunnarp sn, d 1715 Lunnagård, åbo där, g m

4067. Elsa Larsdtr, f ca 1655, d 1725 Lunnagård,

4092. Helge Svensson, d ca 1685 Lyssebäck, Fagered sn, åbo Hackarp, Fagered sn, g(1) m

4093. NN

 

Generation XII

4824. Jöns Andersson, f Hjärtared 2, Ullared sn, åbo Hjärtared 2 1629-, g m

4825. NN

4848. Per Arvidsson, åbo Hulta, g m

4849. Ragnilla Björnsdtr

4856. Per Larsson, Åbo Holma, Källsjö sn 1615-25, g m

4857. NN

4948. Mats Klasson, f Arvidstorp, Fagered sn, d Arvidstorp, åbo där 1629, g m

4949. NN

5012. = 4948.

5013. = 4949.

7192. Per Bengtsson, f Ålarp, Fagered sn, d Ålarp, åbo där 1645, g m

7193. NN

7220. Anders Olofsson, åbo Arvidstorp, Fagered sn -1663, g m

7221. NN

7392. Jöns Nilsson, f ca 1613 Gullskinnsgörde, Källsjö sn, d 1690 Gullskinnsgärde, åbo Gullskinnsgärde, g m

7393. Gunnel Olofsdtr, f ca 1612, d 1690 Gullskinnsgärde,

7396. Olof Torbjörnsson, f Holma, Källsjö sn, åbo Holma 1634-, g m

7397. NN

7400. = 7396.

7401. = 7397.

7420. Paulus Heil, häradshövding, Sörby Hovgård, Vessige sn, g 1618 m

7421. Helena Unge

7422. Petrus Magirus, d ca 1692, kyrkoherde Snöstorp sn, g m

7423. NN

7768. Nils Larsson, åbo Krogsered 2, Fagered sn -1663, g m

7769. NN

7780. = 7220.

7781. = 7221.

7936. Olof Persson, boende Dughult, Ullared sn 1629, g m

7937. NN

7940. Anders Götarsson, f Tornared 2, Källsjö sn, åbo Tornared 2 1634-, g m

7941. NN

7968. = 2424.

7969. = 2425.

7992. = 2428.

7993. = 2429.

8058. = 2474.

8059. = 2475.

8132. Olof Andersson, åbo Lunnagård, Gunnarp sn 1629, g m

8133. Malin Andersdtr, f ca 1611, d 1695 Lunnagård, Gunnarp sn,

 

Generation XIII

9648. Anders Olofsson, åbo Hjärtared 2, Ullared sn 1581, länsman, g m

9649. NN

14384. Bengt Olofsson, d Ålarp, Fagered sn, åbo där 1629-41, g m

14385. NN

14784. Nils Olofsson(?), Åbo Gullskinnsgärde, Källsjö sn 1645, g m

14785. NN

14792. Torbjörn Svensson, Åbo Holma, Källsjö sn 1629, g m

14793. NN

14800. = 14792.

14801. = 14793.

15880. Götar Nilsson, åbo Tornared 2, Källsjö sn 1629, g m

15881. NN

15936. = 4848.

15937. = 4849.

15984. = 4856.

15985. = 4857.

16116. = 4948.

16117. = 4949.